YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Deprem yıkıp geçecek
ODTÜ ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi 6 ilçede 125 bin binayı inceledi. Sonuçlar ürkütücü bir tablo ortaya çıkardı. Araştırmaya göre 7,2'lik bir depremde 24 bin bina, 7,5'lik bir felakette ise 43 bin bina enkaz yığınına dönüşecek.
Deprem yıkıp geçecek
17 Mart 2010 / 08:16 Güncelleme: 17 Mart 2010 / 08:16

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve ODTÜ Deprem Mühendisliği Araştırma Merkezi, İstanbul Avrupa yakasında deprem riski yüksek Zeytinburnu, Fatih, Küçükçekmece, Bahçelievler, Bayrampaşa ve Güngören ilçelerinde 'bina inceleme' çalışması gerçekleştirdi. 5 yılda tamamlanan çalışma kapsamında 6 ilçede toplam sayısı 125 bini bulan tüm konut ve işyeri binaları tek tek incelendi. Çalışmanın koordinatörlüğünü üstlenen Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Haluk Sucuoğlu'nun verdiği bilgiye göre, çalışmayla, İstanbul depreminde yıkılması veya önemli derecede hasar görmesi beklenen binaların tespiti amaçlandı ve iki ayrı senaryo belirlendi. 'En kötü senaryo'da, Kuzey Anadolu Fayı'nın Marmara Denizi içinde kalan ve 1766'dan beri kırılmayan kısmının tamamen kırılması ve 7,5 büyüklüğünde deprem yaratması hesaplandı.

YENİ BİNALAR DAHA GÜVENLİ

İkinci senaryoda ise kısmi kırılma olması ve deprem büyüklüğünün 7,2'de kalması esas alındı. İncelenen yapıların 101 bin adedi betonarme, 24 bin adedi de yığma taşıyıcı sisteme sahip binalardan oluştu. İnceleme sonuçları hakkında bilgi veren Prof. Dr. Sucuoğlu, depremde yığma binaların değil, '5-6 katlı betonarme binaların tehlike oluşturduğunu ifade etti. İstanbul'da 7,2 büyüklüğünde deprem olması durumunda incelenen 100.665 betonarme binanın 24.190'ının çökmesi veya ağır hasar görmesinin beklendiğini, 7,5 büyüklüğündeki deprem senaryosuna göre ise sayısının 43 bin 270'i bulduğunu bildiren Sucuoğlu şu tespitlerde bulundu:

 

Çürük zemin-sağlam zemin tartışması İstanbul için sadece bir şehir efsanesi.

 

Depremin kıyı bölgelerini vuracağı düşüncesi yanlış. İç kısımlardaki etki kıyıdan farklı değil.

 

Sekiz kattan yüksek binalar genellikle daha iyi mühendislik görmüş, göreceli daha kaliteli binalar. Bu nedenle yüksek riskli bina grubuna girmiyor.

 

Tehlikeli olduğu belirlenen binalar incelenen ilçelerin her tarafına saçılmış. Sadece belirli bölgelerde yapılacak kentsel dönüşüm çalışmalarıyla İstanbul'da deprem riskini azaltmak neredeyse imkansız.

A.A.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler