YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Deprem önceden bilinecek
İstanbul Üniversitesi (İÜ) Mühendislik Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu, ilerde bir gün depremi ne zaman olacağını belirleyeceklerini söyledi.
Deprem önceden bilinecek
07 Mart 2012 / 15:13 Güncelleme: 07 Mart 2012 / 15:24

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Mühendislik Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu, ''İleride bir gün depremlerin ne zaman olacağını sonunda belirleyeceğiz ve o gün radyolardan herhangi bir bölgede meydana gelecek depremin uyarısını duyacaksınız''  dedi.

İzmit Belediyesince belediye toplantı salonunda lise öğrencilerine yönelik düzenlenen ''deprem eğitim'' seminerinde konuşan Gündoğdu, depremin bir doğa olayı olduğunu, insanların bu doğa olayına uyum sağlamadığı takdirde büyük can kayıpları yaşandığını söyledi.

Türkiye'nin deprem bölgesinde yer aldığını ve yedi farklı bölgede farklı tarihlerde depremler meydana geldiğini ifade eden Gündoğdu, Türkiye'deki yapıların mevcut durum göz önünde bulundurularak yapılması gerektiğini kaydetti.

''Depremin zararları yanında, çeşitli yeryüzü güzelliklerinin meydana gelmesinde de etkili olduğunu'' ifade eden Gündoğdu, ''Sapanca ve İznik gölleri bu şekilde oluşan yeryüzü güzelliğidir. Gölün ortasından geçen fayın oluşturduğu çukura su dolmasıyla oluşmuşlar'' dedi.

Depremden korkulması fakat panik yapılmaması gerektiğine işaret eden Gündoğdu, ''Deprem anında herkes korksun, ağlasın, fakat ayağa kalktığında panik olmaması, kafasının yerinde olması gerekir. Çünkü yapmamız gereken çok iş olacak. Enkaz altında yardımcı olamaya çalışacağız, ailemizi bir arada tutmaya çalışacağız'' diye konuştu.

Depremlerin aynı şiddette olmasına rağmen karakterlerinin farklı olmasından dolayı yıkım güçlerinin de farklı olduğunu anlatan Gündoğdu, ''Depremlerin karakterleri farklı olunca aradaki enerji eşit olmasına rağmen hasarı değişiyor'' dedi.


-''Hayatınız için bir dakika bekleyin''-


Gündoğdu, depremlerin meydana gelmeden önce bilinip bilinmeyeceği konusunda çeşitli görüşler bulunduğunu ve kendilerinin bu konu üzerinde 1982 yılından itibaren proje bazında çalışmalar yaptıklarını vurguladı.

Bilimde her şeyin bilinebileceğini, sadece açıklanamayan durumların olduğunu kaydeden Gündoğdu, ''İleride bir gün depremlerin ne zaman olacağını sonunda belirleyeceğiz ve o gün radyolardan işte herhangi bir bölgede meydana gelecek depremin uyarısını duyacaksınız'' dedi.

Deprem anında yapılması gerekenlerle konusunda da bilgi veren Gündoğdu, şöyle konuştu:

''Nerede olursanız olun etrafınızdakilerden bir dakika sonra hareket etmelisiniz. Hayatınız için bir dakika bekleyin, bir şey kaybetmezsiniz. İster burada, ister sınıfta, ister bir alışveriş merkezinde, ister tiyatroda yapılacak en iyi hareket etrafınızdakilerden bir dakika sonra hareket etmek. Bina birden bire yıkılmaz. Her bina kendi özelliklerine göre yıkılır. Bunlar teknik olarak bilinen şeylerdir. Depremde hedef küçülterek tehlikenin nereden geleceğini tahmin edebilir ve bu şekilde hayatınızı kurtarabilirsiniz. Orada cenin pozisyonunda kalmanın bir alemi yok, kaçın.'' AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler