YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Deprem notu 100 üzerinden 20
Van'da kamu binalarının hasar görmesi, gözleri İstanbul'daki duruma çevirdi. Megakentte yurt ve huzurevlerinin yarısı güçlendirildi. Defterdarlık, hükümet konağı gibi binaların yüzde 20'si depreme hazır. Tarihi yapılar içinse projeler hazırlandı
Deprem notu 100 üzerinden 20
03 Kasım 2011 / 08:35 Güncelleme: 03 Kasım 2011 / 08:36

İstanbul'da kamu depreme ne kadar hazır? Son durum şöyle: 2006'da İstanbul Sismik Riskin Azaltılması ve Acil Durum Hazırlık Projesi hayata geçirildi. 969 milyon 800 bin euroluk kaynak ayrıldı. 1999 öncesi yapılan okullar, hastaneler, yurtlar, polis merkezlerinin de içinde bulunduğu kamu binalarının depreme hazırlanması öngörüldü. 2015'e kadar kamu binalarının tamamının depreme hazır hale getirilmesi planlanıyor.

- 4 BİN ÖĞRENCİ GÜVENDE: 14 yurttan 4 bin öğrencinin barındığı Avcılar Atatürk Kız Yurdu, Fatih Edirnekapı Erkek Öğrenci Yurdu, Fatih Kız Yurdu, Fatih Kadırga Yurdu, Fatih Vezneciler Kız Yurdu, Kadıköy M.Ü. Özmen Aktar Kız Yurdu ve Şişli Hürriyeti Ebediye Erkek Öğrenci Yurdu güçlendirildi. 6 yurdun depremsellik analizleri sürerken Atatürk Öğrenci Yurdu yeniden yapılıyor.

- ÇOCUKLAR GÜVENDE: Sosyal Hizmetlere bağlı yurt ve huzur evlerinin yüzde 60'ı depreme hazır. 

- İDARİ BİNALARDA DURUM KÖTÜ: 99 öncesi yapılan aralarında emniyet, defterdarlık, hükümet konağı gibi binaların da yer aldığı 73 idari bina incelemeye alındı. Gayrettepe Asayiş Şube Müdürlüğü Hizmet Binası, Etiler Polis Meslek Yüksek Okulu, Silivri Hükümet Konağı gibi 16 binanın onarım ve güçlendirme çalışması tamamlandı. 57 binada analizler sürüyor.

- ENVANTER ÇIKARILDI: Tarihi binalar için şu ana kadar envanter çıkartıldı ve projeler hazırlandı. Topkapı Sarayı, Arkeoloji Müzesi, Aya İrini Anıtı'nın güçlendirme taslak projeleri hazırlandı. Topkapı Sarayı Kompleksi,Yıldız Sarayı ve  Büyükada Halk Kütüphanesi'nin de bulunduğu 26 yapının envanteri çıkarıldı, deprem performansı açısından değerlendirme yapıldı.

- VİYADÜKLER GÜÇLÜ: Boğaziçi Köprüsü, Boğaziçi Köprüsü yaklaşım viyadükleri, Fatih Sultan Mehmet, eski ve yeni Haliç köprüleri, yeni Haliç Köprüsü yaklaşım viyadükleri, Ortaköy viyadüğü, Mecidiyeköy viyadüğü güçlendirildi.

800 ÖĞRETMEN ATANDI
MEB 71 öğretmenin hayattını kaybettiği Van için puan üstünlüğü esasına göre 800 öğretmenin atamasını yaptı. Öğretmenler  14 Kasım'da göreve başlıyor. Ağırlık 248'le sınıf öğretmenliğinde 166 okul öncesi, 66 İngilizce, 35 beden öğretmeni de atandı. (Akşam)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler