YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Deprem Dede yine uyardı
"Her an deprem olabilir hazırlıklı olmalıyız" diyen Deprem Dede Ahmet Mete Işıkara Sağlık Bakanlığını daha hareketli olmaya çağırdı
Deprem Dede yine uyardı
04 Şubat 2010 / 16:55 Güncelleme: 04 Şubat 2010 / 16:57

Deprem Dede olarak bilinen Türk Kızılayı Baş Danışmanı Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara,  "Deprem önlemleri konusunda  Sağlık Bakanlığı'ndan biraz daha hareket bekliyorum"diyerek, Türkiye'nin deprem bölgesi olduğunu, her an deprem olacakmış gibi hazırlıklı olunması gerektiğini bildirdi.  
 

Türk Kızılayı'nın toplum liderlerini teşkilatlandırma projesi, afet zararlarını azaltma programı çerçevesinde Malatya'ya gelen Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara ve beraberindekiler, Malatya Valisi Ulvi Saran'ı makamında ziyaret etti. 
 

Toplum liderlerini teşkilatlandırma projesi, afet zararlarını azaltma programı hakkında bilgi aktaran Işıkara, basın mensuplarının sorularını de cevaplandırdı.  
 

"Türkiye'de deprem tedbirleri hazırlığı için yeterince ödenek ayrılıyor mu?" sorusuna karşılık Işıkara şunları söyledi: "Mali imkanları kısıtlı bir ülkeyiz. Devlet, bana göre elinden geleni yapıyor. Milli Eğitim Bakanlığı yapıyor. Bayandırlık ve İskan Bakanlığı yapıyor, tek eleştirim, o da Recep bey alınmasın Sağlık Bakanlığı'ndan biraz daha hareket bekliyorum.

Hastanelerimiz çok önemli. Çünkü, hastanelerimiz bir afet sonrasında mutlaka ayakta kalması gereken kurumlardır. Dolayısıyla 1999 depremini unutmayalım. Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanesi çöktü . O civarda hiç hastane kaldı. O hastalar İstanbul'a taşındı. Öyle hastalar vardı ki anında müdahale edilmesi gerekiyordu, bir mesafeye taşınınca hayatlarını kaybettiler." 
 

Işıkara daha sonra şunları belirtti: "Deprem olacak mı sualini sormayacaksınız.  "Türkiye'nin deprem ülkesi gerçeğini kabul etmemiz lazım. Deprek olacak, ama ne zaman, bilemiyoruz. Çünkü deprem ülkesinde yaşıyoruz. Mühim olan depreme karşı sen hazır mısın? Korunma yolları konusunda gereğini yapıyor musun? İşte bu önemlidir." 
 

Ziyaret sırasında Türk Kızılayı Baş Danışmanı Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara, Vali Ulvi Saran'a günün anıtına depremle ilgili kitap ve dökümanlar hediye etti. İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler