YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Denktaş'tan iyi haber
Beyne giden damarlardan birinin tıkanması sonucu sol tarafı felç olan eski KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, ağızdan beslenmeye başladı.
Denktaş'tan iyi haber
10 Haziran 2011 / 18:37 Güncelleme: 10 Haziran 2011 / 18:40

Kalpteki ritm bozukluğuna bağlı olarak beyine giden damarlardan birinde tıkanıklık sonucu sol tarafı felç olan ve 24 Mayıs'tan bu yana yoğun bakım servisinde tutulan KKTC'nin 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, servise çıkarıldı ve ağızdan beslenmeye başlandı.

Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) Hastanesi yoğun bakım bölümünde Denktaş'ın sağlığını kontrol eden doktorlar, düzenledikleri basın toplantısında, Denktaş'ın sağlığıyla ilgili son durumu aktardı.

Beyin ve Sinir Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı ve Başhekim Yardımcısı Prof. Dr. Erkan Kaptanoğlu, ''Sayın kurucu Cumhurbaşkanımız Ruf Denktaş, geçirdiği bir beyin damarı tıkanıklığı neticesinde yoğun bakımda yaklaşık 17 gün kalmış, dün itibariyle servise çıkarılmıştır. Servis, kendisine tahsis edilmiş kapalı bir servistir. Yoğun bakımdan daha az giriş yasağı olan bir servis değil aslında. Aynı şekilde ziyaret yasağı devam etmektedir, enfeksiyondan korumak için'' dedi.

Servisin kapalı olduğunu ve içeriye sadece Denktaş'a bakan doktorlar, hemşire ve hastane personeli dışında girişin olmadığını vurgulayan Kaptanoğlu, ''Bu, kendisini bu iyileşme döneminde, dışa açık enfeksiyonlardan, hastane dışından gelecek enfeksiyonlara karşı korumak için alınmış bir tedbirdir. Tüm dostlara duyurulur'' diye konuştu.

Denktaş'ın bugünkü nörolojik durumun gayet iyi, bilincinin açık, güzel espriler yaptığını, sandalyede oturur vaziyette koridordan Lefkoşa'yı izleyebildiğini anlatan doktorlar, Dektaş'ın ağız yolundan beslenmeye başladığını kaydetti.

Dektaş'ın burnundaki sondanın muhtemelen pazartesi günü çıkarılacağını belirten doktorlar, sol taraftaki felç durumunun devam ettiğini, bu nedenle akciğer ve sol tarafındaki felç için fizik ve rehabilitasyon tedavisinin devam edeceğini söyledi.

Denktaş'ın sandalye destekle oturduğunu, bunu desteksiz yapmaya çalıştıklarını aktaran doktorlar, ayağa kaldırmak için ise daha zamana ihtiyaç olduğunu belirtti.

Bir soru üzerine, Denktaş'ın enfeksiyondan tamamen temizlendiğini, ancak ufak tefek enfeksiyon dalgalanması olduğunu anlatan doktorlar, şu anda bu durumu endişe etmediklerini, rehabilitasyon sürecinin zaman alacağını söyledi. Doktorlar, rehabilitasyon için, ''belki de haftalar, aylar alacak '' ifadesini kullandı.

Rehabilitasyon sürecinde Denktaş'ın evine gidebileceğini, ancak enfeksiyon riskinin az olması gerektiğini, en büyük endişelerinin çok kişiyle temas etmesi olduğunu kaydeden doktorlar, bu nedenle yüksek korumada tuttuklarını, kırılgan bir dönemde olduklarını, her şeyin düzelmediğini, ama çok iyi bir durumda olduklarını, bu iyi durumu kaybetmek istemediklerini söyledi.

Doktorlar, başka bir soru üzerine, Denktaş'ın önce muhallebi, sonra da patates püresi yediğini aktardı.

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler