YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Denktaş'tan haber var
Yoğun bakım ünitesinde tedavisine devam edilen KKTC.1.Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın kısa cümleler kurabildiği açıklandı.
Denktaş'tan haber var
14 Ekim 2011 / 17:32 Güncelleme: 14 Ekim 2011 / 17:34

Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) Hastanesi yoğun bakım bölümünde tedavisi süren KKTC'nin 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın bilincinin açık olduğu, kısa cümlelerle iletişim kurabildiği açıklandı.

YDÜ Hastanesi Başhekimi Sevim Erkmen ve Denktaş'ın sağlığıyla yakından ilgilenen doktor heyeti, basın toplantısı düzenleyerek Denktaş'ın sağlık durumu hakkında bilgi verdi.

Başhekim Erkmen, ''bugün Denktaş''ın YDÜ Hastanesindeki 44. günü olduğunu'' belirterek, hafta içerisinde enfeksiyon durumu olduğunu, ancak şu an iyi olduğunu söyledi. Erkmen, Denktaş'ın doktorlar tarafından sıkı bir şekilde takip edildiğini, Denktaş'ın sağlık durumunun ''çok ince bir çizgide seyrettiğini'' kaydetti.

Dahiliye Bölümü'nden Doç. Dr. Şerife Gül Öz de Denktaş'ın tüm bulgularının stabil olduğunu ve ortaya çıkan enfeksiyonun kontrol altına alındığını belirterek, tansiyonunun, böbreklerinin ve karaciğerinin iyi durumda olduğunu söyledi.

Denktaş'ın ateşinin kontrol altına alındığını ve bilincinin açık olduğunu belirten Öz, ''Halsizliği devam ediyor, ancak kısa cümlelerle iletişim kurabiliyor'' dedi.

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Finn Rasmussen, Denktaş'ın solunum kası güçsüzlüğünün devam ettiğini, salı günü kanında bakteri tespit edildiği için solunumunun da genel durumundan etkilenerek, dalgalanma gösterdiğini anlattı.

Gelecek günlerde nelerle karşılaşacaklarını bilmediklerini ifade eden Rasmussen, ''Büyük damar yolu dediğimiz kataterlerin bir kısmını çıkardık ve biraz rahatlattık. Önceden çıkaramamıştık çünkü ihtiyacı vardı. Şimdi bu ana kataterlere ihtiyacı olmaması daha iyi olduğunu gösteriyor'' dedi.

Rasmussen, Denktaş'ın çok iyi olacağını söylemek için çok erken olduğunu belirterek, gelecek hafta daha çok şey biliyor olacaklarını söyledi.

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Kaya Süer, hafta başında bir ateş tablosuyla karşılaştıklarını ve yapılan testlerde, değerlerinde artış, kanında bakteri bulunduğunu ve tedaviye başladıklarını anlatarak, bugün itibariyle de değerlerinde belirgin düşüşler olduğunu, 2 gündür de ateşi olmadığını kaydetti.

Başhekim Yardımcısı, Beyin Cerrahı Prof. Dr. Erkan Kaptanoğlu ise, Denktaş'ın hastaneye yattıktan sonra ağır tablolar atlattığını ve ardından da yavaş yavaş dalgalanmalar olmakla birlikte genel durumunun iyiye gittiğini belirterek, şu anda geldiği zamana göre oldukça iyi olduğunu söyledi.

Kaptanoğlu, Denktaş'ın iyileşme hızının yavaş olduğunu, dalgalanmaların devam ettiğini, bir gün iyi bir gün kötü olduğunu, ancak iyi günlerinin de kötü günlerinin de eskiye göre daha iyi olduğunu belirtti.

İnce bir çizgide ilerlemeye çalıştıklarını dile getiren Kaptanoğlu, ''İyi olacağı konusunda oldukça ümitliyiz'' dedi.

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler