YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Denktaş son yolculuğuna uğurlandı
Denktaş son yolculuğuna uğurlandı
18 Ocak 2012 07:06
Denktaş devlet töreniyle uğurlandı
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş dün on binlerce kişinin katıldığı cenaze töreniyle son yolculuğuna uğurlandı.

Geçtiğimiz cuma günü vefat eden Denktaş için 30 yılı aşkın süreyle görev yaptığı Cumhurbaşkanlığı'nda ikinci kez devlet töreni düzenlendi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Cemil Çiçek ve Başbakan Tayyip Erdoğan'ın yanı sıra muhalefet liderleri, Rahşan Ecevit ve yabancı ülkelerden temsilciler de törene katıldı. Binlerce vatandaş meydanları doldururken, naaşın taşındığı yol boyunca "Sizi asla unutmayacağız." yazılı pankartlar açıldı.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, bakanlar, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Saadet Partisi ve BBP liderleri, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Denktaş'ı uğurlayanlar arasındaydı. İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu ve merhum Başbakan Bülent Ecevit'in eşi Rahşan Ecevit de törene iştirak ederken, Azerbaycan Kırım, Kosova, Bulgaristan, Katar, Makedonya, Pakistan'dan da katılım oldu. Denktaş'ın tarihî cenaze törenine katılmak için binlerce vatandaş da meydanları doldurdu. Naaşın taşındığı yol boyunca Denktaş için "Sizi asla unutmayacağız'' ve "Seni ve cumhuriyeti sonsuza dek yaşatacağız'' yazılı pankartlar açıldı.

Protokolün taziyelerini kabul eden Aydın Denktaş, oldukça duygusal anlar yaşadı. Cumhurbaşkanı Gül ile kucaklaşarak başını Gül'ün göğsüne yaslayan Aydın Hanım, zaman zaman gözyaşlarına hakim olamadı. Denktaş'ın Türk ve KKTC bayraklarına sarılı naaşı, Cumhurbaşkanlığı'ndaki devlet töreninin ardından Selimiye Camii'nde kılınan cenaze namazı sonrasında Cumhuriyet Parkı'na dualar eşliğinde defnedildi. Denktaş'ın mezarına, 1985 yılında trafik kazasında kaybettiği oğlu Raif Denktaş ile Türkiye'nin değişik yerlerinden, Türk cumhuriyetlerinden ve Kıbrıs Rum kesiminin Larnaka kentinde bulunan Hala Sultan Tekkesi'nden getirilen toprak kondu.

Cenaze namazının kılındığı caminin Rum kesimine çok yakın mesafede olması nedeniyle çevrede güvenlik önlemleri alındı ve bazı sokaklara girilmesine izin verilmedi. Denktaş'ın vefatının ardından ilan edilen yas nedeniyle, resmî kurum ve kuruluşlarla tüm resmî ve özel okullar da kapalıydı. Töreni Türk basınının yanı sıra, Kıbrıs Rum kesiminden gelen Rum gazeteciler de takip etti. Cumhurbaşkanı Gül, Denktaş için açılan taziye defterine, "Kıbrıs Türklerinin yarım asırdır devam eden özgürlük ve eşitlik mücadelesinin timsali, milletimizin yetiştirdiği gerçek kahramanlardan, KKTC'nin kurucusu, Kıbrıs davasının yılmaz savunucusu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın ebediyete intikali tüm Türk dünyası için büyük bir kayıptır." diye yazdı. Aydın Denktaş'a taziyelerini ileten Başbakan Erdoğan da taziye defterine şunları yazdı: "Merhum Denktaş'ın vefatı, KKTC halkı için olduğu kadar hiç kuşkusuz Türkiye için de acı bir kayıptır. Ancak merhum Denktaş'ın Kıbrıs'ta başlattığı ve cesaretle yürüttüğü mücadele KKTC ve Türkiye vatandaşları tarafından aynı samimiyetle sahiplenilecek, aynı kararlılıkla yürütülecektir. Türkiye Cumhuriyeti, Kıbrıs Türk'ünün haklı mücadelesini tüm imkânlarıyla desteklemeye, KKTC'nin hukukunu bütün gücüyle savunmaya devam edecek, Ada'da barışın, hürriyetin refahın teminatı olmayı sürdürecektir." (Zaman)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler