YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Denktaş gerçeği yıllar evvel görmüş
Güney Kıbrıs’ın yaşadığı ekonomik kriz ve Avrupa Birliği’yle restleştiği bugünler, KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş tarafından çok önceden görülmüştü.
Denktaş gerçeği yıllar evvel görmüş
28 Mart 2013 / 09:52 Güncelleme: 28 Mart 2013 / 10:13

1990 yılında, Rumlar’ın Avrupa Ekonomik Topluluğu’na tek taraflı yaptığı başvuruyu değerlendiren Denktaş, sanki bugünleri öngörürcesine konuşmuştu. 

Birçok ülkenin yatırımlarını geri çekmeyi düşündüğü ülkenin bu günlere geleceği ile ilgili rahmetli Rauf Raif Denktaş, 1990 yılına ait görüntülerde, o zamanının ilk 5 yıldızlı büyük yatırımı olan Girne bölgesindeki Jasmine Court Hotel’ in açılışında konuşma yaparken görülüyor. Türkiye Cumhurbaşkanı Kenan Evren’in de yer aldığı açılışta Denktaş, bu ziyaretleri ve açılışı bir hayrın işareti olarak gördüğünü ifade etmişti.

Aynı tarihlerde Güney’de de Avrupa Topluluğu’na girme girişimlerinin sürdüğünü belirten Denktaş, o gece şunları ifade etmişti:

"Ne mutlu bize ki mağaralarda 11 yıl, çadırlarda 11 yıl yollarda pusularda 11 yıl, yarın gelecek mi gelmeyecek mi 11 yıl, giden gelmedi yaz 11 yıl bunlar hep arkada kalmıştır. Gönülden bağlı olduğumuz anavatanımız sayesinde bu mutlu güne gelmiş bulunuyoruz. Bunu daha iyiye anavatan ile götürme kararlılığındayız. Tabiatı ile yeni başarılar yeni güzel günler getirecektir. Kenan Evren'in aramızda bulunuşu büyük bir olay ve manevi güçtür. Bu açılış da tesadüftür, Rumların ata binmesi de tesadüftür. Aynı zamana rast geldi. Şimdi bakalım bu at onları da bizi de nereye götürecek görelim.”

Denktaş’ın bu konuşmasının üzerinden geçen 23 yılın ardından Rumlar’ın bindiği at onları krizin göbeğine getirdi. Ve yılların deneyimli devlet adamı Denktaş haklı çıktı. Denktaş'ın en büyük dileklerinden biri de “Allah'ım bana Türk askerinin bu adadan gittiğini gösterme" şeklindeydi.

İflas bayrağını çeken Rum Yönetimi, yanlış politika ve banka krizinin bedelini ödüyor. Zorlu koşulları kabul ederek Euro Grubu ile 10 milyar Euro’luk bir kredi anlaşmasına varan Güney Kıbrıs, Avrupa defterini sorgulamaya başladı.

İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler