YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Denizde mucize kurtuluş! İşte bebeğin kurtarılma anı
Kuşadası'nda çarşamba günü yaşanan tekne faciasında Muhammed bebeğin balıkçılar tarafından kurtardı.
Denizde mucize kurtuluş! İşte bebeğin kurtarılma anı
23 Ekim 2015 / 12:30 Güncelleme: 23 Ekim 2015 / 15:53

Aydın'ın Kuşadası İlçesi'nde çarşamba günü yaşanan tekne faciasında suda ölüm kalım savaşı veren umut yolcularının, şans eseri bölgede avlanmaya çıkan balıkçılar tarafından kurtarıldığı o anların görüntüleri ortaya çıktı.

Bölgeyi araştıran balıkçıların fark ettiği su üstündeki bir can yeleğinin içinden çıkan ve aşırı ısı kaybettiği için başta öldüğü sanılan 18 aylık Muhammed Hasan bebek de mucizenin adı oldu. Bodrum'da geçtiğimiz aylarda yaşanan faciada ölen Aylan bebeğin üzüntüsünü yaşayanlar için Muhammed bebekle teselli buldu.

MUHAMMED HASAN'IN MUCİZE KURTULUŞU

Kuşadası Körfezi Ahmetbeyli-Seferihisar'ın yaklaşık yedi mil açığında çarşamba günü avlanmaya çıkan 'Evran 1' adlı teknedeki balıkçılar, su üzerinde turuncu bir nesne gördü. Bölgeye yönelen balıkçılar, su üzerinde can yelekleriyle bir grup mülteciyi gördü.

Ardından umut yolcusu olduğu anlaşılan 15 kişiyi, tekneye aldı. Başka bir balıkçı teknesinden yardım istendi. Durumu Sahil Güvenlik ekiplerine bildiren 'Evran 1' teknesinin kaptanı Recep Evran ile arkadaşı Cenap Gümran, kurtarılan kaçakları, destek istedikleri ve yanlarına gelen başka bir balıkçı teknesine teslim etti. Ardından 'Evran 1' personeli, çevrede başka birinin olup olmadığının belirlenmesi için denizi aramaya başladı.

Saatler sonra grubun bulunduğu yerden 1.5 mil mesafede, su üzerinde bir can yeleğini gören balıkçılar önce boş sandı. Ardından can yeleğinin içinde kas katı kesilmiş bir bebeği gören balıkçılar, öldüğü sanılan çocuğun ses çıkarması üzerine sevince boğuldu. Sudan çıkartılan bebek, Ege Liman İşletmeleri'nden römorkörüne teslim edildi.

Adının Muhammed Hasan olduğu öğrenilen bebek, tedavisinin ardından sağlığına kavuştu. Sudaki kaçaklar ile minik Muhammed'in kurtarılma anı görüntüleri yaşanan acıyı ortaya koydu. Kurtarılanların ifadesine göre suya gömülen teknede 14 kişinin daha olduğu öğrenildi.

SİVİL DENİZ KURTARMA EKİPLERİ ACİLEN KURUKMALI
 // bilal öztürk
Balıkçılarımızın ellerinden öpüyorum. Sahil güvenlik olta balıkçılarına ceza yazmakla meşgul... Ne balık çiftliklerinin kıyıdan yem niyetine ağlarla avlanmasını görür ne de kirletilen denizi.. STK lar olarak acilen deniz acil yardım ekipleri kurulmalıdır....
23 Ekim 2015 Cuma 15:07
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler