YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Denizde Kafes mülakatı
Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın azınlıklara yönelik eylemlerle kaos ortamı oluşturup darbeye zemin hazırlamayı öngören Kafes Eylem Planı'nı ciddiye aldığı ortaya çıktı...
Denizde Kafes mülakatı
15 Nisan 2010 / 08:31 Güncelleme: 15 Nisan 2010 / 08:33

Kafes iddianamesinin eklerindeki sanık ifadelerine göre, deniz istihbaratçıları aralarında albaylarında bulunduğu şüphelilere Kafes Eylem Planı'nı sordu. İstihbaratçı sorgusunun sanıkların savcılık ifadelerinden 3 ay önce olması dikkat çekti.

Azınlıklara yönelik eylemlerle ülkede kaos ortamı oluşturarak darbeye zemin hazırlamayı hedefleyen Kafes Eylem Planı iddianamesinin ek klasörleri İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından sanık avukatlarına DVD ortamında dağıtıldı. 6 klasörden oluşan eklerde Emekli Korgeneral Ahmet Feyyaz Öğütçü, Koramiral Kadir Sağdıç ve Tuğamiral Mehmet Fatih İlgar'ın da aralarında bulunduğu 3'ü tutuklu 33 sanıkla ilgili yazışmalar, ifade tutanakları ve suçlamalara ilişkin deliller yeraldı. Bazı savcılık ifadelerine göre, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na (DKK) bağlı istihbaratçı subaylar, Kafes Eylem Planı kapsamında sanıkları sorguladı. İstihbaratçı subaylar planı tüm detaylarıyla sanıklara sordu.

KAFESLE İLGİLİ BİLDİKLERİNİ ANLAT

Kafes Eylem Planı iddianamesinin ek klasörlerinde yer alan ifade ve sorgulama tutanaklarına göre soruşturmayı yürüten savcılar, şüphelilere 'Kafes Eylem Planını daha önceden duyup duymadığını' sormuş. Şüpheli subay ve astsubayların sorgu metinlerinde 'DKK'dan gelen bir ekibin kendileriyle yaptığı mülakatta duydukları' iddiası yer alıyor. Adı Kafes Eylem Planı'nda Ege Bölge Komutanlığı 1. Hücre Elemanı olarak geçen şüpheli Deniz Astsubay Emre Tepeli'nin, 20 Kasım 2009'daki sorgusunda DKK tarafından yapılan mülakatla ilgili şu ifadelere yer verdi: "13 Ağustos 2009 tarihinde Deniz Kuvvetleri'nden 2 sivil personel İzmir'e geldi. Kafes Eylem Planı ile ilgili bildiklerimi anlatmamı istediler. Kafes Eylem Planı ile ilgili hiçbir şey bilmediğimi söyledim. Gelen şahıslar Kafes Eylem Planı ile ilgili bana bir bilgi vermediler."

GÖLCÜK KOMUTANLIĞI'NDA SORGU

Şüpheli Astsubay Hüseyin Erol ise 13 Kasım 2009 tarihinde Ergenekon savcılarına verdiği ifadede DKK'nın Kafes Eylem Planı'nı daha önceden araştırdığını anlattı. Eylem Planı'nda adı Ege Bölge Komutanlığı 2. Hücre Elemanları arasında geçen Astsubay Erol, "Ağustos 2009 yılı içerisinde beyanıma başvurulmak üzere Gölcük'teki komutanlığa davet edildim. Kafes Eylem Planı ismini ilk defa burada duydum. Gölcük'te Deniz İstihbaratçı subaylar tarafından bu hususta ifadem alındı. Sizin sorduğunuz isimler Gölcük'te de soruldu. Bildiklerimi Gölcük'te anlattım, yazılı ifade verdim" dedi.

KAFES ALBAYA DA SORULDU

Planda 'Ege Bölge Komutanlığı 1. Hücre Lideri' olarak geçen Deniz Piyade Kıdemli Albay Levent Gülmen ise 19 Kasım 2009'da sivil savcılara verdiği ifadede diğer şüpheliler gibi DKK istihbaratçılarından oluşan bir ekip tarafından Kafes mülakatına alındığını anlattı. Gülmen, "Yaklaşık üç ay önce Deniz Kuvvetleri'nden bir heyet geldi. Bizim bilgimize başvurdular" şeklinde konuştu. DKK ekibinin kendisine Kafes'teki 'özel operasyon komutanlığını' sorduğunu anlatan Gülmen, "Kafes Eylem Planı 3 ay önce yukarıda belirttiğim görevlilerce bana soruldu" dedi. Planda 'Ege Bölge Komutanlığı 2. Hücre Lideri' olarak adı geçen şüpheli Deniz Kurmay Yarbay Halil Özsaraç'ın sorgu tutanağındaki ifadeleri de DKK'ya bağlı istihbaratçıların konuyu araştırdıklarını gösterdi. 20 Kasım 2009'da sivil savcılara ifade veren Yarbay Özsaraç, 'Kafes Eylem planını daha önce duyup duymadığı' yönündeki soruya "Bu plan da 3 ay önce Deniz istihbarat subayları tarafından bana soruldu" karşılığını verdi.

 

Dink cinayetinin üzerine gidilmedi

Ergenekon savcıları Ercan Şafak ve Murat Yönder tarafından hazırlanan Kafes iddianamesinin eklerinde Hrant Dink, Rahip Santaro ile Zirve Yayınevi Cinayetlerine yer verildi. Hrant Dink cinayetinde birtakım sanıkların yakalandığını ancak daha ileri gidilemediğinin belirtildiği eklerde, Hrant Dink'in avukatı Erdal Doğan'ın cinayetten hemen sonra yaptığı açıklamada Dink'in ölmeden önce Ergenekon sanıklarından Veli Küçük tarafından tehdit edildiğini ifade ettiği belirtildi. Kafes iddianamesinin eklerinde Hrant Dink, Rahip Santaro ile Zirve Yayınevi Cinayetlerinin provakasyon olduğu belirtildi. İddianamede "Samast, Hayal, Tuncel yakalanmış, fakat soruşturmada daha ileri gidilememiştir" değerlendirmesi yapılıyor.

 

Sivil savcı olmasın moralimiz bozuluyor

Kafes Eylem Planı'nda yapılanmanın liderleri arasında gösterilen emekli Koramiral Sağdıç ve Tuğamiral Ilğar, sivil savcı yerine askeri savcıya ifade vermek için, TSK personelinin moralinin bozulmasını gerekçe gösterdi.

Azınlıklara yönelik eylemlerle kaos ortamı oluşturup, darbeye zemin hazırlamayı öngörün Kafes Eylem Planı'nda 'Danışma Kurulu Başkan Yardımcısı' olarak yeralan emekli Koramiral Kadir Sağdıç ve 'Danışma Kurulu Üyesi' olmakla suçlanan Tuğamiral Mehmet Fatih Ilğar'ın avukatı ifade alma işleminin askeri savcılık tarafından yapılmasını talep etti. Her iki sanığın avukatlığını yapan Murat Ergün, gerekçe olarak Türk Silahlı Kuvvetlerinin moral ve motivasyonunun bozulabileceğini ileri sürdü.

ASKERİ SAVCILIK İFADE ALABİLİR

Kafes iddianamesinin eklerindeki belgelere göre, Ergenekon soruşturması savcıları Ercan Şafak ve Murat Yönder tarafından Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Güney Deniz Saha Komutanı Koramiral Kadir Sağdıç ve Güney Deniz Saha Komutanı Tuğamiral Fatih Ilğar'ın ifadelerinin alınması için İzmir Savcılığı'na talimat yazdı. Avukat Murat Ergün ise İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'na dilekçe yazarak, müvekkillerini askeri savcılığın sorgulamasının kanunen mümkün olduğunu belirtti. Avukat Ergün dilekçesinde müvekkillerinin görevli olduğu İzmir Garnizonu'nda, makamları itibariyle herhangi bir şekilde emir komuta ilişkisinin ya da kuruluş bağlantısının bulunmadığı, Ege Ordusu Komutanlığı nezdinde kurulu bir askeri mahkeme ile askeri savcılık teşkilatının bulunduğunu kaydetti.

TSK PERSONELİ OLUMSUZ ETKİLENİYOR

Avukat Ergün, dilekçesinde "İçinde bulunulan süreçte yaşanan olayların TSK ve personeli üzerinde yarattığı olumsuz etkiler göz önünde bulundurulduğunda, müvekkillerimin ifadesinin Askeri Savcılık tarafından alınması, TSK personelinin moral ve motivasyonunun olumsuz yönde etkilenmesinin önüne geçebilecek, dolayısıyla soruşturmanın sıhhati açısından bir mahsur içermeyen bu yolun işletilmesi kamu yararı açısında da faydalı olacaktır" dedi.

 

Albay Çiçek de sorulmuş

Kafes Eylem Planı'nı soruşturan savcılar, şüheli subay ve astsubaylara 'Darbe Andıcı' soruşturmasının şüphelisi Albay Dursun Çiçek'i sordu. Eylem planında 'Ege Bölge komutanlığı 1. Hücre Elemanı' olarak adı geçen Deniz Kıdemli Üsteğmen Bora Coşkun ve bazı şüphelilere savcılar 'İrtica ile Mücadele Eylem Planı'nda ıslak imzası bulunan Albay Dursun Çiçek'i tanıyıp tanımadığını sordu. Sanıklar, Çiçek'i tanımadıkalrını söyledi.

Yeni Şafak

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler