25 Haziran 2018 Pazartesi
 • Altın189,011
 • BIST95.852
 • Dolar4,6622
 • Euro5,4311
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,1387
 • İstanbul21 °C
 • Ankara19 °C
 • İzmir24 °C
 • Konya19 °C
 • Adana26 °C
 • Antalya26 °C
 • Diyarbakır29 °C
 • Bursa19 °C
 • Kayseri20 °C
 • Kocaeli17 °C
 • Şanlıurfa28 °C
 • Gaziantep22 °C
 • İçel27 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Deniz Feneri'nden açıklama...
Deniz Feneri'nden açıklama...
09 Temmuz 2011 13:00
'' Ankarada'ki soruşturma Almanya'da başlatılan hukuki süreçte, Alman hakimin orada saydığı isimlerle ilgilidir. Türkiye Deniz Feneri Derneği ile ilgili değildir''

Türkiye'deki Deniz Feneri Derneği Genel Başkan Yardımcısı Recep Koçak, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü Almanya'daki Deniz Feneri e.V. bağlantılı soruşturmaya ilişkin, '' Ankarada'ki soruşturma Almanya'da başlatılan hukuki süreçte, Alman hakimin orada saydığı isimlerle ilgilidir. Türkiye Deniz Feneri Derneği ile ilgili değildir'' dedi.

Koçak, Almanya'daki Deniz Feneri e.V'nin Türkiye'deki derneğin bir parçası ya da temsilciliği olmadığını belirterek, ''Oradaki müstakil bir kuruluştur. O dernekten derneğimize yapılmış yardımlar vardır. Derneğin bizimle ilişkisi yardım ilişkisidir. Bu yardımlar da uluslararası hukuk kurallarına uygun şekilde banka kanalıyla yapılmıştır'' dedi.

Koçak, derneğin Türkiye dışında temsilciliği ya da şubesi bulunmadığını, bu bilginin İçişleri Bakanlığı denetçileri tarafından da tespit edilip kayıtlara geçtiğini söyledi.

Almanya'daki dernekle ilgili hukuki sürecin başladığı ilk günden itibaren bu bilgiyi açıkladıklarını ifade eden ve toplamda 2003 yılından (Almanya'daki) derneğin hukuki takibe alındığı tarihe kadar 7 milyon 40 bin avro geldiğini dile getiren Koçak, ''Bunlar da muhtaç ailelere ulaştırılmıştır. Ankara'daki soruşturma, Almanya'da başlatılan hukuki süreçte, Alman hakimin orada saydığı isimlerle ilgilidir. Ankara'daki Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlatmış ve Alman hakimin belirttiği isimler soruşturulmuştur, Türkiye Deniz Feneri Derneği ile ilgili değildir. Soruşturulanlar arasında bizim derneğimizden isim yoktur. Tamamen Almanya'daki kuruluşun davasının devamı olarak yürüyen süreçte Zahid Akman ve Kanal 7 televizyonu yöneticilerinin ifadelerine başvuruluyor'' şeklinde konuştu.

Koçak, Türkiye'deki Deniz Feneri Derneği'nin, Kanal 7 televizyonunda yayımlanan programdan sonra 1998 yılında kurulduğunu, ancak Kanal 7'den hiç kimsenin derneği yönetmediğini, derneğin kuruluşuna destek olduklarını ama derneğe üye ya da yönetici olmadıklarını anlattı.

Kanalın 2009'a kadar Deniz Feneri programını sosyal sorumluluk projesi olarak, iyiliğe bir destek olsun diye yayınladığını aktaran Koçak, programın şimdi Hilal TV'de yayınlanmaya devam ettiğini dile getirdi.

Koçak, Almanya'daki dava süreci dolayısıyla konunun sık sık gündeme geldiğini ve yardım anlayışının zedelendiğini vurgulayarak, ''Bizim açıklamalarımızın hepsi resmi kayıtlara dayanmaktadır. Gerçek dışı, günü kurtarmaya dönük olamaz. Fener, başka fenerleri tutuşturmuştur. Uluslararası bir yardım anlayışı oluşturmuştur'' dedi.

Bugüne kadar Türkiye dışında 47 ülkeye yardım götürdüklerini, Türkiye'de ise Doğu Anadolu'da 15 ilde 200 bin, Ege'de 10 ilde 170 bin vatandaşa yardım yaptıklarını anlatan Koçak, ''1998'den bu tarafa hiçbir ilimizi ihmal etmeksizin yardım ulaştırmışız. 1 milyondan fazla bağışçının yardım yaptığı bir kuruluşuz. Doğan Grubu yayını olan Capital Dergisi, okuyucularının oylarıyla 2006-2008 yılları arasında Türkiye'nin en başarılı sivil toplum kuruluşu seçti. Ama bu süreçte yazılanlar derneğimizin yardımlarını da etkiledi. Son 1 yılda 107 bin insanımıza yardım götürmüşüz. Bağışçı ve bağış miktarı da azaldı. Geçen sene 30 bin insan bağış yapmış'' şeklinde konuştu.

Dernekle ilgili çıkan ''gerçek dışı'' her habere ya da yoruma hukuki takibat yaptıklarını aktaran Koçak, ''Çünkü bizim gocunduğumuz, konuşulmasından endişe ettiğimiz hiçbir konu yok. Gelen her çorap, ayakkabı, elbise barkodlanıyor, gelen her kuruş bankaya geliyor, biz paraya dokunmadan ailelere gönderiyoruz'' dedi.

Gazetecilerin, Zahid Akman'ın Kanal 7 televizyonunda yöneticilik yaptığı dönemde dernekle herhangi bir bağlantısının olup olmadığının sorması üzerine Koçak, ''Zahid Akman o zamanlar neredeydi bilmiyorum. Ama Akman'ın Türkiye'deki Deniz Feneri Derneği ile ilgili bağlantısı olmadı. Zaten şu anda Almanya'daki kuruluşla ilgili soruluyor. Oradaki dernekle ilgisi nedir onu da bilmiyorum'' yanıtını verdi.

Koçak, derneğe yapılan yardımların ne şekilde etkilendiği yönündeki soruya, ''Bire bir bizimle temasta olanlar, fakir fukaraya yaptıklarımızı görenler etkilenmedi, ama uzaktan, internetten yapılan bağışlar etkilendi, onlara da anlatmaya çalıştık derneğimizi'' karşılığını verdi.

Recep Koçak, derneğin tüm Türkiye'de 100 çalışanı bulunduğunu, son 1 yılda bin gönüllüden de destek aldıklarını sözlerine ekledi. (AA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler