YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Deniz Feneri iddianemesi tamam
Deniz Feneri iddianemesi tamam
10 Nisan 2012 16:13
Deniz Feneri iddianamesi tamamlanarak Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderildi. İddianamede sanıklara örgüt kurma ve dolandırıcılık suçlamaları yöneltilmedi. Köstebek iddiaları da iddianamede yer almadı. Sanıklar hakkında 3 yıldan 14,5 yıla kadar hapi

Almanya'da faaliyet gösteren Deniz Feneri e.v ile ilgili yolsuzluk iddialarının türkiye ayağına yönelik soruşturma tamamlandı. Hazırlanan iddianame Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına gönderildi.

526 sayfalık iddianamede aralarında eski RTÜK Başkanı Zahit Akman ve Kanal 7 yöneticileri Zekeriya Karaman, İsmail Karahan ve Mustafa Çelik'in de bulunduğu 20 sanık hakkında dava açıldı. 20 sanık içinde almanya'da hüküm giyen üç sanık da yer alıyor.

Sanıklara "özel belgede sahtecilik", "kamu görevlisinin sahtecilik suçuna iştiraki" ve "hizmet nedeniyle güveni kötüye kullanma" suçlamaları yöneltildi. İddianamede, üç suçu birden işleyen sanıklar için 3 yıldan 14,5 yıla kadar hapis isteniyor.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun köstebek suçlaması ise iddianamede yer bulmadı. Savcılık, soruşturmayı şüphelilere sızdırmakla suçlanan kamu görevlileriyle ilgili ise takipsizlik kararı verdi. Soruşturmada gözaltına alınıp serbest bırakılan toplam 25 şüpheli hakkında da dava açmaya yetecek makul şüphe oluşmadığı gerekçesiyle "ek takipsizlik" kararı verildi.

İddianamede, soruşturmayı başlatan ancak sonra görevden el çektirilen savcıların sanıklara yönelttiği suç işlemek amacıyla örgüt kurmak ve üye olmak ile nitelikli dolandırıcılık suçlarının yer almaması dikkat çekti.

Mahkemenin 15 gün içinde iddianameyi kabul etmesi halinde sanıklar hakkında dava açılmış olacak.

Bu vebalin altından kimse kalkamaz
 // S.Çizer
Koskoca bir hayır kurumu olan Deniz Fenerini lekeleyenler kim olursanız olun çıkın adam gibi itirafedin ve milyonlarca garibin yüzünü güldüren bu güzide kurumu lekelerden kurtarın Vallahi İflah olmaz ömür boyu sürünürsünüz....
10 Nisan 2012 18:07
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler