YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Deniz Feneri davasını, Türk vekil Alman Meclisi'ne
Deniz Feneri davasını, Türk vekil Alman Meclisi'ne
Deniz Feneri davasını, Türk vekil Alman Meclisi'ne
08 Ekim 2008 / 12:05 Güncelleme: 08 Ekim 2008 / 00:00

Alman milletvekili Türk hükümetinin Deniz Feneri davasına müdahale edip etmediğini sordu
Almanya tarihinin en büyük bağış skandalı olduğu ileri sürülen Deniz Feneri e.V davasındaki iddialar Almanya Federal Meclis’ine Türk asıllı bir milletvekili tarafından taşındı.


Sol Parti milletvekili Sevim Dağdelen’in hazırladığı 10 soruluk önergesi, grup başkanları Gregor Gysi ve Oskar Lafontaine’nin imzasıyla Alman Federal Meclisi’ne sunuldu.


Hürriyet’in haberine göre; Soru önergesinde Deniz Feneri e.V.’nin Türkiye bağlantısı da sorularak Türk hükümetinin başbakanı Tayyip Erdoğan, “YABANCI HÜKÜMET BAŞKANI” olarak vurgulandı.


Başbakan Tayyip Erdoğan ile Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin’in Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Eckart Kuntz’a, Deniz Feneri davasından uzun süredir tutuklu bulunan şahıslarla ilgili sorduğu iddia edilen konularda önergede yer aldı. Alman hükümeti temsilcisinin tecavüz davasından tutuklu vatandaşının, Türkiye’den bilgi talep etmesinden bahsedilmeyen soru önergesinde, Türk hükümetinin Almanya’dan bilgi talep etmesi eleştirildi.


Önergede yer alan sorular şöyle:


ALMAN İSTİHBARATI SORUŞTURMAYA DAHİL OLDU MU?
Federal hükümet Deniz Feneri e.V. derneği ve faaliyetleri hakkında hangi bilgilere sahiptir?


Federal Hükümete bağlı Federal Kriminal Dairesi ve Anayasayı Koruma Örgütü (Alman derin devleti olarak biliniyor) gibi kuruluşlar da kovuşturmaya dahil olmuş mudur?


Federal Hükümet, Deniz Feneri e.V. derneği ile İslami holding yöneticileri arasındaki personel/finansal bağlar hakkında bilgiye sahip midir?


İSLAMİ HOLDİNG SOYGUNLARI GİBİ Mİ


a) Federal hükümet, İslami holdingler tarafından geçmişte gerçekleştirilmiş soygunlar ile Deniz Feneri e.V. skandalı arasında benzerlik olduğu kanaatinde midir?


b) Yanıt hayırsa İslami holdingler konusunda denetleme görevinin gereklerini yerine getirdiğine inanan hükümet, Deniz Feneri olayında da denetleme görevinizi yerine getirdiğinize inanıyor mu?


a) Geçmişte görev almış veya bugün de hâlâ aynı görevde bulunan Deniz Feneri yetkililerinin aynı zamanda Türkiye’de üst derece bürokrat olarak çalışıp çalışmadıkları konusunda bilginiz var mı?


b) Söz konusu şahıslar arasında, Almanya’ya giriş yapmasında sakınca görülen şahıslar var mı?


ERDOĞAN, KUNTZ’A KONUYU SORDU MU?


a) Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ile Alman Büyükelçisi Eckart Kuntz’un 22.11.2007 tarihinde, Ankara’da görüştüklerine ve Sayın Erdoğan’ın bu görüşmede Deniz Feneri e.V. yöneticilerine karşı süren dava hakkında bilgi aldığına dair basında çıkan haberler doğru mudur?


b) Yanıt evet ise Almanya’da sürmekte olan bir dava hakkında bir yabancı hükümet başkanının görüş belirtmesini hükümetiniz nasıl değerlendirmektedir?


c) Hükümete göre bu şekilde görüş belirtmek sürmekte olan bir davaya müdahale anlamına gelir mi?


a) Türkiye Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin ile Alman Büyükelçisi Eckart Kuntz’un 05.12.2007 tarihinde, Ankara’da görüştüklerine ve Sayın Şahin’ın bu görüşmede Deniz Feneri e.V. yöneticilerine karşı süren dava hakkında bilgi aldığına dair basında çıkan haberler doğru mudur?


“ERDOĞAN YABANCI HÜKÜMET BAŞKANI”


b) Yanıt evet ise Almanya’da sürmekte olan bir dava hakkında bir yabancı hükümet başkanının görüş belirtmesini hükümetiniz nasıl değerlendirmektedir?


c) Hükümete göre, bu şekilde görüş belirtmek sürmekte olan davaya müdahale anlamına gelir mi?


Deniz Feneri e.V. eksenli somut olaydan hareketle Eyalet İçişleri Bakanları Konferansı düzeyinde, bağış toplayan benzeri derneklerin denetlenmesini/gözetlenmesini amaçlayan koordinasyon kararları alınmış mıdır?


ALMANYA BUNDAN SONRA HANGİ TEDBİRLERİ ALACAK?


Federal Hükümet Deniz Feneri e.V. eksenli bağış skandalının kapsamının genişliğini gözeterek zarar görmüş kişilere yardım etme gereği görmekte midir?


a) Yanıt evet ise nasıl bir yardımda bulunacaktır?


b) Yanıt hayır ise neden yardım etme gereği görmemektedir?


Gelecekte bu tür olayların engellenmesi ve insanların bu soygunculardan korunması adına hangi önlemleri almayı düşünüyorsunuz?

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler