YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Deniz Baykal'dan 'İlker Başbuğ' yorumu
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) eski Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal, Demre ilçesinde Ergenekon davasının mahkumiyet kararları için “Mahkemeler düellonun bir parçası olamaz.” diye konuştu.
Deniz Baykal'dan 'İlker Başbuğ' yorumu
10 Ağustos 2013 / 11:58 Güncelleme: 10 Ağustos 2013 / 12:03

Antalya Milletvekilleri Yıldıray Sapan, Arif Bulut ve Osman Kaptan ile birlikte Demre Cumhuriyet Meydanı’nda vatandaşlarla bayramlaşan CHP eski Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal, buruk bir bayram yaşadıklarını belirtti.

Derin üzüntü içinde olduğunu ifade eden Baykal, müebbet hapis cezası almış 26. Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ için, “Yıllarca toplumun hizmetinde koşmuş, yıllarca Genelkurmay Başkanlığı yapmış, Genelkurmay Başkanlığı’na Başbakan atamış, ayrılırken teşekkür etmiş, görev başındayken her hafta bir araya gelmişler, memleket meselelerini konuşmuşlar. Birbirlerine destek olmuşlar, görevi tamamlamışlar. Şimdi anlıyoruz ki meğer o teröre karşı Türkiye Cumhuriyeti adına mücadele eden devletin en yüksek görevlisi değilmiş. Bizzat kendisi terör örgütünün yöneticisiymiş.” dedi.

Baykal konuşmasında, mahkemelerin hukuku uygulayıp, adaleti araması gerektiğine değinerek, mahkemelerin söz konusu olmasının sanki hukukun uygulandığı, adaletin arandığı izlenimini doğursa da bazen bu durumun adaletle hiçbir ilgisinin olmadığını savundu. “Bu durumda olduğu gibi, söz konusu adalet de olsa uygulanan hukuk değildir, amaçlanan adalet değildir” diyen Baykal, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Zaten bazıları açıkça söylüyor. ‘Bu bir hesaplaşmadır.’ Hukuk düellonun aleti olmaz. Hukuk hesaplaşmanın bir aracısı olmaz. ‘Hayır, ben hesap soracağım.’ Peki sor. Nasıl soracaksın? ‘Kendim sormayacağım. Mahkemeyi kullanarak soracağım. Mahkemeyi kendi hesabımı gördürteceğim. Hakim benim adıma kendi düşmanlığımın gereğini, benim adıma hatta ben yapmıyor olacağım, hatta çıkıp ‘Bu haksızlıktır, haksızlık yapmayın arkadaşlara.’ diye caka satacağım. Hatta buna rağmen hakim, benim emrimdeki mahkeme, benim husumetimin, benim düşmanlığımın, benim hesabımın gereğini yapıverecek.’  Buna dur diyecek milli iradedir.“

Suriye sınır bölgesindeki mayınların imhasının İsrailli bir firmaya verilmesinin iptali için verdikleri mücadelenin şu anda ne kadar haklı olduğunun ortaya çıktığına da değinen Baykal,  hükümeti uyguladığı dış politika için de eleştirerek yaklaşan seçimleri işaret etti. Baykal sözlerine şöyle son verdi: “Şimdi bu konuda karar alacağınız bir seçim olacak. Lütfen bunları da dikkate alarak sorumluluk duygusu içinde bir karar alalım.”

 

İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler