YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Demokratikleşme paketinde sürpriz düzenleme
Demokratikleşme paketinde, 'yargı' sürprizi. Dinleme tapelerini yok etmeyen hapis yatacak, isimsiz ihbarlar kabul edilmeyecek. Devlet sırlarını ifşa edenler memurluktan çıkarılacak.
Demokratikleşme paketinde sürpriz düzenleme
01 Şubat 2014 / 09:37 Güncelleme: 01 Şubat 2014 / 09:47

Hükümetin hazırlıklarını sürdürdüğü demokratikleşme paketinde son değişiklikler yapılırken Sabah paketin sürpriz detaylarını elde etti.

Pakette, Ergenekon, Balyoz, askeri casusluk davaları ile 17 Aralık operasyonunda işlenen usul hatalarının önüne geçmek için birçok adım atılacak. Detaylar şöyle: 

Gözaltına demokratik kriter

Demokratikleşme paketinde şüphelilerle ilgili gözaltı kararı alınması somut delillere bağlanacak. UYAP'a bilgiler eksiksiz, gereklerine uygun olarak kaydedilecek. Gözaltına alma, bu tedbirin soruşturma yönünden zorunlu olmasına ve kişinin suç işlediğini gösteren somut delillerin varlığına bağlanacak. Mevcut düzenlemede somut deliller değil suç işlediğini düşündürecek emareler gözaltı için yeterli oluyor. 

TIR'cılara kötü haber

Görevlerinin gereklerine aykırı hareket etmek suretiyle mağduriyetlere neden olanlar için kademe durdurma cezası öngörülüyor. Devlet sırlarının açıklanması veya açıklanmasına sebebiyet verme suçunun memurluktan çıkarmayla cezalandırılması tartışılan konular arasında yer alıyor. Düzenleme, Adana'da TIR'ları arayan ve devlet sırlarının ifşa edildiği tartışmalarına neden olan savcı ve jandarma bölge komutanını yakından ilgilendiriyor. 

Görevi kötüye kullanana hapis

Görevi kötüye kullanma suçu belirsiz olmaktan çıkarılacak. Bir işi kanundaki şartları oluşmadığını ya da kanuna aykırı olduğunu bildiği halde bunu teklif eden, karara bağlayan, mağduriyet oluşturan kamu görevlisi hapis cezası alacak. 

Sorgu ve duruşmalarda yeni dönem

Soruşturmalarda sorguların ve mahkemelerdeki duruşmaların sesli ve görüntülü olarak kayıt altına alınması zorunlu olacak. 17 Aralık operasyonunda "tespihli polis" görüntüsü gündeme gelmiş ve tepki çekmişti. Sorgulamalarda ve duruşmalarda alınan görüntüleri yayınlayanlara ise hapis cezası öngörülüyor.

Gizliliği ihlal edene tazminat

Soruşturmanın gizliliğinin ihlal edilmesi, yargılama bitmeden suçlu sayılmama karinesi veya özel hayatın gizliliğinin ihlal edilmesi tazminat hakkı doğurabilecek. Tazminat konusunda düzenlemede kesin bir sonuca varılmadığı konunun değerlendirildiği öğrenildi. Ancak düzenlemede iddianame kabul edilmeden soruşturmalarla ilgili açıklama yapılamayacağı ibaresi yer alacak. Bu çerçevede başsavcı ve savcıların mevcut görevleri netleştirilip kayıt altına alınıyor. 

Dinlemeleri yok etmeyene ceza

3. şahıslar ya da şüphelilerin konuşmalarını içeren tapeler, suç unsuru olmasa da saklanıp daha sonra basına sızabiliyor. Bunun önüne geçmek için CMK'ya göre yok edilmesi veya ortadan kaldırılması gereken bilgi, belge, tutanak, kayıt vs. yok etmeyen görevliye hapis cezası getirilecek. 

İhbarlara yeni kriter

Son yıllara damgasını vuran operasyonlar isimsiz ihbarlarla başlatılmıştı. Daha sonra bu ihbarları savcıların kendilerinin yaptığı iddiaları da ortaya atıldı. İhbarlardan soyut olanlar, somut olay ve kişi belirtmeyenler, ihbarcının ad, soyad, imza, TC kimlik no ve adres gibi bilgilerinin yer almadığı, hayali isimlerle yapılan ihbarlar işleme konmayacak. 

Herkes dosyasına bakabilecek

Müdefiilerin soruşturma evresinde dosya içeriğini incelemesinin önündeki engeller kaldırılacak. 

Bilgisayara koruma

El koyma için kuruluş raporu istenecek 

Sanıklarla ilgili arama, taşınmazlara el koyma konusunda somut deliller aranacak. Ayrıca el koyma işlemi için BDDK, SPK, MASAK gibi kuruluşlardan el konulan taşınmazın suçtan elde edildiği hususunda rapor alınması zorunlu olacak. Sadece suçtan elde edildiği ispatlanan mala el koyulabilecek. 

Bilgisayarlara el koyma

Bilgisayarlarda, bilgisayar programlarında ve kütüklerinde arama, kopyalama, el koyma suç işlendiğine dair somut delillere dayanan kuvvetli şüphe sebeplerinin varlığı bulunması halinde gerçekleşecek. 

 

SABAH

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler