YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Demokratikleşme Paketi Meclis yolunda...
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dün toplanan Bakanlar Kurulu'nda paketin TBMM'ye gönderilmesi talimatını verdi.
Demokratikleşme Paketi Meclis yolunda...
03 Aralık 2013 / 09:32 Güncelleme: 03 Aralık 2013 / 09:35

Demokratikleşme paketi için TBMM maratonu başlıyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dün toplanan Bakanlar Kurulu'nda paketin TBMM'ye gönderilmesi talimatını verdi. 30 Eylül'de kamuoyuna duyurulan, kamuda baş örtüsü serbestliği, okullardan andın kaldırılması gibi idari düzenlemeleri hayata geçirilen demokratikleşme paketinin yasal düzenlemeleri konusunda Hükümet Sözcüsü ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, “Sayın Başbakanımız tekrar talimat verdi.

Bugün, yarın gönderiliyor” dedi. Paketin torba kanun şeklinde Meclis'e sevk edilmesi bekleniyor. Paketle nefret suçları TCK içindeki 8 maddede düzenlenecek. Yaşam tarzına müdahale suç olarak TCK'ya girecek. 'Dil, din, ırk, cinsiyet' gibi konularda gerek kamuda gerekse özel sektör ve toplumda ayrımcılığa maruz kalan vatandaşlar başvurabilmesi için Ayrımcılıkla Mücadele ve Eşitlik komisyonu kurulacak. 

Seçimlerde yüzde 3 ve üstünde oy alan siyasi partilere Hazine yardımı yapılacak. Partiler, farklı dil ve lehçelerde propaganda yapabilecek. Özel okullarda farklı dil ve lehçelerde eğitimin önünü açılacak.

 

TÜRKİYE GAZETESİ

 

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler