YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Demokratik özerklik tek çözüm
BDP Eş Başkanı Gültan Kışanak, "Demokratik özerklik bu ülkeye barış getirebilecek tek çözüm önerisidir" dedi...
Demokratik özerklik tek çözüm
09 Ocak 2011 / 23:16 Güncelleme: 09 Ocak 2011 / 23:39

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Eşbaşkanı Gülten Kışanak, demokratik özerkliğin, Türkiye'ye demokrasi, Kürt halkına da özgürlük getirecek tek çözüm projesi olduğunu savundu. Kışanak, Haziran ayına kadar uzatılan eylemsizlik kararına da değinerek, "Gelin hepimiz konuşalım, çözüm önerimizi söyleyelim. Bunu seçim sonrasına, Haziran'da yeniden çatışmaların başlayabileceği bir sürece bırakmayalım" dedi.

BDP İl Kadın Meclisi, "Irkçılığa, ayrımcılığa, şiddete, cinsiyetçi iktidara karşı kadınların sözü var" sloganıyla Esenler Hakkı Başar Spor Kompleksi'nde şölen düzenledi. Şölene, BDP Eşbaşkanı Gülten Kışanak, BDP Milletvekilleri Sebahat Tuncel ve Sevahir Bayındır ile çok sayıda kadın katıldı. Salonu dolduran kadınlara seslenen Gülten Kışanak, "Biz bu ülkeye barışı, kardeşliği, özgürlüğü ve eşitliği getirmeye yemin ettik. Biz kadınlar Kürt halkının özgürlük mücadelesinde büyük bir sorumluluk ve misyon üstlendik. Biz kadınlar tecavüz kültürünü sorgulamak, mahkum etmek için yola çıktık. Bugün sizin bu coşkunuz örgütlü kadın gücüne dönüşürse, kadınlar birlik olup, örgütlenirse başa çıkamayacağı, mücadele edemeyeceği hiçbir konu yok. Ben inanıyorum ki siz bu şölendeki coşkunuzu önümüzdeki günlerde örgütlü kadın mücadelesine dönüştüreceksiniz. Önümüzdeki sürece kadının rengini vereceksiniz. İçinde bulunduğumuz süreç bizim bugünlere kadar getirdiğimiz mücadelenin artık ürünlerini toplama zamanı. Biz artık mücadelemizi çok daha güçlü, çok daha örgütlü, çok daha sonuç alıcı bir sürece geldiğini görmeliyiz" dedi.

Kışanak, çözüm sürecinde Kürt halkının temsilcilerinin kendi sözünü söyleyip, perspektifini ortaya koyduğunu belirterek, demokratik özerklik konusuna değindi. Demokratik özerkliğin kendilerinin çözüm projesi olduğunu anlatan Kışanak, "Türkiye'ye demokrasi, Kürt halkına da özgürlük getirecek bir projedir. Ama şunu da çok iyi biliyoruz ki demokratik özerklik bir kadın çözümüdür. Kadın anlayışıyla üretilmiş bir çözümdür. Demokratik özerlik biz kadınların çözümüdür" şeklinde konuştu.
"Biz kadınlar saraylara, Başbakanlık binalarına hapsedilmiş, halkın iradesini alıp, halka vereceğiz" diyen Kışanak, şöyle devam etti;

"Biz artık bir tek merkezden herkesin üzerinde baskı kuran, hırsızlık yapan, talan eden, halka sömürüyü ve baskıyı reva gören merkezi yönetim anlayışını kabul etmiyoruz. Biz kadınlar kendi kentimizde, kendi bölgemizde katılacağımız bir yönetim istiyoruz. Hesap sorabileceğimiz bir yönetim istiyoruz. Doğayı koruyan, çocuğu koruyan, ezilenleri ve sömürülenleri koruyan bir yerel yönetim, bölge yönetimi istiyoruz. Biz kadınlar Türkiye'ye demokratik cumhuriyet, Kürt halkına da demokratik özerk Kürdistan vaat ediyoruz. Biz kadınlar özgürlük ve eşitlik istiyoruz."

"DEMOKRATİK ÖZERKLİK TEK ÇÖZÜM ÖNERİSİDİR"

Gülten Kışanak, demokratik özerkliğin kadın ve emek dostu, ezilenlerin, sömürülenlerin sözünü söyleyebileceği bir yönetim olduğunu savundu. "Demokratik özerklik bu ülkeye barışı getirebilecek tek çözüm önerisidir" diyen Kışanak, "Buna karşı savaş açanlar bizi çözümsüzlüğe mahkum etmek istiyorlar. Var olan devam etsin, herkes boyun istiyorlar. Biz kadınlar artık bu savaş sona ersin, hiçbir insanımızın yaşamı sona ermesin istiyoruz" dedi.

"Bizim mücadelemize ve temennilerimize yanıt veren bir ses var" diyerek terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ı işaret eden BDP Eş Başkanı Kışanak, "İmralı'da Abdullah Öcalan'ın çabalarıyla ilan edilen bir ateşkes var. Haziran ayına kadar ilan edilmiş bir eylemsizlik kararı var. Biz kadınlar istiyoruz ki bu süreç heba edilmesin, ne konuşacaksak bugün konuşalım, yarına bırakmayalım. Ölümlerin başlamasını önleyelim istiyoruz. Onun için susanlara ve bizi susturmak isteyenlere bir çağrı yapıyoruz, 'eğer silahlar sussun' diyorsanız gelin hepimiz konuşalım, çözüm önerimizi söyleyelim. Bunu yarına, seçim sonrasına bırakmayalım, bunu Haziran'da yeniden çatışmaların başlayabileceği bir sürece bırakmayalım. Kimin ne çözüm önerisi varsa bugün söyleyelim. Eğer gençlere, bu ülkenin evlatlarına, o askere gönderdikleri gencecik çocuklara saygıları varsa bugün çözüm konuşma günüdür. Biz bütün çözüm önerilerinizi tartışmaya hazırız. Ama oyalayan, seçim malzemesi yapan, sonrasında da tasfiye planları yapan anlayışlarla da sonuna kadar mücadele edeceğiz. 'Ben oyalarım, ben şimdilik iradesiz bırakırım, operasyonlar yaparım, örgütsüz bırakırım, seçimlerde oylar alındıktan sonra istediğimi yaparım, tasfiye politikasını işletirim' diyen varsa yanılıyor" şeklinde konuştu.

Kışanak'ın konuşması sırasında sahneye gelen yüzleri maskeli gençler ise üzerinde Abdullah Öcalan'ın resminin bulunduğu bir pankart açtı. Salonu dolduran kadınların alkışları arasında bir süre Öcalan lehine sloganlar atan gençler, daha sonra sahneden indi. (İHA)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler