YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Demokratik açılıma KESK'ten de destek geldi
İçişleri Bakanı Beşir Atalay, KESK Genel Başkanı Sami Evren'i, Konfederasyon Genel Merkezinde ziyaret etti.
Demokratik açılıma KESK'ten de destek geldi
21 Ağustos 2009 / 16:14 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, KESK yönetiminden, ''demokratik açılım'' çalışmalarına ilişkin görüş ve desteklerini istediklerini belirterek, ''Sağ olsunlar, onlar da açık bir yürekle bize bu konuda destek verdiklerini ifade ettiler'' dedi.


İçişleri Bakanı Beşir Atalay, KESK Genel Başkanı Sami Evren'i, Konfederasyon Genel Merkezinde ziyaret etti.


Bakanlık Müsteşarı Osman Güneş'in de katıldığı ve yaklaşık 50 dakika süren görüşmenin ardından açıklama yapan Bakan Atalay, KESK Genel Başkan Evren ve beraberindekilere, ''demokratik açılım'' süreciyle ilgili yürütülen çalışmalara ilişkin bilgi sunduklarını söyledi.


Bakan Atalay, şunları kaydetti:


''Kendilerinin hem görüşlerini hem desteklerini istedik. Sağ olsunlar, onlar da açık bir yürekle bize bu konuda destek verdiklerini ifade ettiler. Onlar da çok memnun oldu. KESK, kamu sendikaları içerisinde önemlilerinden birisi ve toplumsal sorunlara da kafa yoran bir kuruluş. Bu açıdan katkılarını biz önemli görüyoruz.''


''PROVOKASYONA GELİNMEMELİ''


KESK Genel Başkanı Sami Evren ise Bakan Atalay'ın koordinatörlüğünde değişik kesimlerle yürütülen görüşmeleri çok önemsediklerini söyledi. Hükümetin, sorunun çözümü için irade göstermesini anlamlı bulduklarını ifade eden Evren, şunları kaydetti:


''Sadece belirli kesimlerin değil, ayrımsız aydın, sanatçı, yazar ve sendika farklı görüşteki bütün insanların bu sürece katkı sunması çok önemli. Karşı düşünse bile farklı düşünse bile bu konuda sorunun toplumsallığını kabul ederek, siyasallığını kabul ederek kendini ifade etmesini demokrasinin gereği olarak sayıyoruz.''


Gelinen noktada, artık geriye dönüş olmayacağını ifade eden Evren, ''Artık düğmeye basılmıştır, çözüm demokrasidedir'' dedi. Evren, eşitlikçi, özgürlükçü, demokratik yeni bir Anayasa yapılması gerektiğini de savundu.


Siyasi iradenin ''ana dilde eğitim hakkı'' konusunda çalışma yapmasını isteyen Evren, ''Bu toplumsal sorunun sonucunda 40 bin insanımızı kaybetmişsek, barış anneleri, şehit annelerini bu toplum üretmişse bu acının sona ermesi gerekiyor. Ancak bu acıları tamamen ortadan kaldırabilmemiz için bir genel af artık kaçınılmazdır'' diye konuştu.


Evren, demokratik açılım sürecinde, provokasyona gelinmemesi ve süreci sabote edecek açıklamaların yapılmaması gerektiğini de belirterek, tüm siyasi partilerin sürece ilişkin öneride bulunmalarını da istedi.


KESK Genel Başkanı Evren, konfederasyon tarafından hazırlanan ''Kürt Sorununa Çözüm Önerileri'' başlıklı bir dosyayı Atalay'a sundu.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler