YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Demokratik açılıma bir tepki de PKK'dan
Hükümet’in hazırladığı ve kamuoyunda ‘Kürt açılımı’ olarak bilinen ‘demokratik açılıma mauhalefetten sonra bir tepki de PKK’dan geldi.
Demokratik açılıma bir tepki de PKK'dan
25 Ağustos 2009 / 09:05 Güncelleme: 25 Ağustos 2009 / 00:00

Terör örgütünün sözde Yürütme Konseyi Başkanlığı, ‘demokratik açılım’ adı altındaki projenin ‘özünde çok tehlikeli’ olduğunu belirterek amacın Kürt özürlük hareketi dedikleri terör faaliyetlerinin tasfiyesi olduğunu belirtti.

'PKK'nın sözde yürütme kurulu adına terör örgütüne yakın bir kaynağa açıklama yapan Murat Karayılan, ‘demokratik açılım’ adı altında yapılan tartışmaları değerlendirdi. Amacın Kürt özgürlük hareketinin tasfiyesi olduğunu kaydeden KCK, gelişmeler hakkında sert eleştirilerde bulundu.

AMAÇ TASFİYE
PKK sözcüsü “Hareketimizin geliştirdiği eylemsizlik kararı ve yaptığı çağrılar ile gündeme giren Kürt sorununda demokratik çözüm tartışmaları Öcalan’ın sunacağı yol haritasıyla somut bir çözüm perspektifine ulaşma olanağını sağlayacaktır. Buna karşı Türk devletinin başta Kürt açılımı dediği, daha sonra demokratik açılım diye adı değiştirilen girişimleriyle konu tümüyle Türkiye’nin gündemine oturmuştur. Bu sürecin geliştirilmesinde özellikle son iki haftadan bu yana Türk devlet yetkililerinin beyanat ve tavırları niyetlerini daha fazla açığa vurmuştur. Sorunun çözümü için neyi yapacaklarını değil, neyi yapmayacaklarını izah etmeye çalışan Türk devleti, özünde PKK’yı zayıflatma, atılacak bazı sıradan adımların eşliğinde örgütü tasfiye etmeyi hedeflediği anlaşılmıştır” dedi.

PROJE ÖZÜNDE ÇOK TEHLİKELİ
Projenin özünde ‘çok tehlikeli’ olduğuna dikkat çeken PKK sözcüleri şunları ifade etti: “Bu çerçevede gündemleştirilen demokratik açılım adı altındaki proje özünde çok tehlikeli, eskisini çok çok aşan düzeyde bir çatışma sürecini yaşatabileceği konusunda ilgili tüm çevreleri büyük bir ciddiyetle uyarma ihtiyacı doğmuştur.”

PKK, AK Parti'nin bu sorunu tek başına çözemeyeceğini de iddia ederek Sorunun çözümü için İmralı’da ömür boyu hapis cezasını çeken Abdullah Öcalan’ın da muhatap alınması gerektiğini öne sürdü.

(kanaldhaber.com.tr)
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler