YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Demirtaş'tan flaş açıklamalar
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Bugün el ele verirsek geleceğimizi ancak o zaman birlikte inşa edebiliriz" dedi.
Demirtaş'tan flaş açıklamalar
30 Eylül 2014 / 16:03 Güncelleme: 30 Eylül 2014 / 16:17

Demirtaş, Suruç ilçesindeki Mürşitpınar Sınır Kapısı'ndan geçtiği Suriye'nin Ayn El Arap bölgesinde incelemede bulundu. Dönüşte basın toplantısı düzenleyen Demirtaş, IŞİD militanlarının Ayn El Arap'ın 2 kilometre ötesine kadar geldiğini söyledi.

Ayn El Arap'ın 3 tarafının IŞİD militanlarınca kuşatılmış durumda olduğunu belirten Demirtaş, "Sadece Türkiye sınırı, Suruç bölgesi IŞİD'in işgali altında değil ama burada da, Türkiye tarafında ciddi sorunlar, sıkıntılar var" şeklinde konuştu.

İnsanların günlerdir Kobani'deki direnişe sahip çıkmak için Türkiye'nin her yerinden Suruç'a geldiğini vurgulayan Demirtaş, şöyle devam etti:

"Hükümetin bu direnişe karşı göstermiş olduğu tutum, ortaya koyduğu politika, içeride devam eden demokratik çözüm ve barış arayışıyla paralel, buna güç ve destek verecek bir durum değil. Bizler IŞİD'in, Sayın Başbakanın da ifade ettiği gibi, 'Türkiye için de artık büyük bir tehdit' olduğunu uzun süredir söylüyoruz. Bizler Türkiye'nin menfaatiyle, Kobani halkının menfaatinin aynı olduğunu anlamak zorundayız. Türkiye halklarının çıkarıyla, bugün sınırın diğer tarafındaki Rojova halkının çıkarının aynı olduğunu idrak etmek zorundayız."

Demirtaş, Ayn El Arap'taki insanların kıt olanaklarla direndiğini vurguladı.

İnsani yardım açısında da ellerinden geleni yapacaklarına dikkati çeken Demirtaş, şöyle konuştu:

"İnsanlar zor durumda, yapay olarak çekilmiş sınırın ötesinde barbarlık ve katliam tehlikesiyle karşı karşıya olan kim olursa olsun aynı duyarlılığı göstermeliyiz. Buradaki insanlar karşı taraftakiler Kürt olduğu için, akrabası olduğu için burada değiller. Burada Türk ve Arap gençleri, Alevisi, Sünnisi var. İnsanlık onurunu korumak adına Kobani'de, Suruç'ta haysiyetli bir duruş gösteren insanlar var."

"Barış arazide kurulur"

Demirtaş, Suriye'de yaşayan Kürtlerin, Türkiye için bir tehdit olmadığını söyledi.

Suruç'taki insanların sorun yaratmak için değil, problemleri çözmek için orada olduklarına işaret eden Demirtaş, şöyle devam etti:

"Asıl tehdit 2 kilometre ileriye kadar gelmiş olan IŞİD barbarlığıdır. Onu birlikte durdurmamız lazım. O zihniyeti durdurmamız lazım.

El ele verirsek bunu başarabiliriz. Türkiye'nin bütün halkları bugün el ele vermelidir. Bugün el ele verirsek geleceğimizi ancak o zaman birlikte inşa edebiliriz. Burada konuştuğumuz saatlerde, cephede çatışmalar devam ediyor.

İmkansızlıklar içerisinde bir halk direniyor. ABD ve Rusya'nın teknolojik silahlarının modern tekniğini ele geçirmiş olan IŞİD, büyük bir hızla işgalini ilerletiyor, bu barbarlıktan kurtulmanın tek yolu birlikte hareket etmektir.

Eğer iki yıldır devam ettiği söylenen bir süreç varsa onun gereğini yapma günüdür. Somut adım, bu arazide hayata geçebilirse anlamlı olur. Barış işte böyle arazide kurulur."

Demirtaş, barışın masada görüşmekten ziyade meydanlarda ele ele tutuşarak gerçekleşebileceğine işaret etti.

Ayn El Arap sınırında barışı inşa etmenin mümkün olabileceğini anlatan Demirtaş, "Bu bir yalvarma değildir, bu bir minnet değildir. Tarihi direnişe hep birlikte katılalım. Tarihi direnişi hep birlikte yapalım ki tarihi ittifakı da birliği de oluşturma fırsatımız olsun. Feryadımız bunun içindir. İnsani değerleri üstün tutan bu halkı yalnız bırakırsanız elbet başımızın çaresine bakarız" ifadelerini kullandı.

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler