YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Demirtaş'tan flaş açıklama: PKK o tarihte silah bırakabilir
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, 'Müzakerelerin sorunsuz ilerlemesi durumunda PKK'nin baharda silah bırakabileceğini söyledi.
Demirtaş'tan flaş açıklama: PKK o tarihte silah bırakabilir
25 Kasım 2014 / 06:19 Güncelleme: 25 Kasım 2014 / 07:11

Çözüm sürecine ilişkin Akşam gazetesine önemli açıklamalar yapan Demirtaş, PKK'nın silah bırakmasının da masada olduğunu belirterek, şunları söyledi:


Sıra silah bırakmaya gelir

"Hükümet’le yaptığımız görüşmelerde en önemli başlıklar arasında 'kesin eylemsizlik' ve 'silah bırakma' yer alıyor. Müzakerelerde ilerleme sağlanırsa sıra silah bırakmaya da gelir. Bu konuda son sözü söyleyecek kişi Öcalan'dır. Süreç sorunsuz ilerlerse bu çağrı ilkbaharda gelebilir."

İmralı için yanıt bekliyoruz

"Yeni İmralı ziyareti için gerekli başvurularımızı yaptık. Gidiş tarihi konusunda henüz bize iletilen bir bilgi yok. Adalet Bakanlığı'ndan yanıt gelir gelmez adaya gideceğiz.
Gecikmenin, HDP ile Hükümet arasındaki müzakerelerden kaynaklandığını sanmıyorum. Devlet heyeti ile Öcalan arasındaki görüşmeler sürüyor olabilir. İmralı'ya gidişimizin bu sebeple geciktiği kanaatindeyim.

Önerdiğimiz isimlerde sıkıntı yok

"İzleme Kurulu için önerdiğimiz isimler konusunda bir sıkıntı olduğunu zannetmiyorum. Bu konuda Hükümet'ten herhangi bir geri dönüş olmadı. Önerdiğimiz isimlerin Hükümet tarafından reddedildiği iddiaları, spekülasyondan ibaret ve gerçeği yansıtmıyor."
 

AKŞAM

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler