YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Demirtaş'tan çözüm süreci açıklaması
BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Abdullah Öcalan'ın çözüm için hazırladığı taslağı önümüzdeki günlerde kendilerine ileteceklerini açıkladı.
Demirtaş'tan çözüm süreci açıklaması
25 Şubat 2013 / 18:50 Güncelleme: 25 Şubat 2013 / 18:53

İmralı'da hafta sonu bölücü örgüt elebaşı Abdullah Öcalan'la görüşen BDP heyetinde yer alan milletvekilleri Altan Tan, Pervin Buldan ve Sırrı Süreyya Önder, bugün BDP Genel Merkezi'nde düzenlenen kapalı grup toplantısında görüşmenin içeriğine ilişkin bilgilendirme yaptı. Toplantının ardından BDP milletvekilleriyle birlikte kameraların karşısına geçen BDP Genel Başkanı Demirtaş, Öcalan'ın BDP milletvekilleriyle yürüttüğü tartışmada Türkiye'de barış isteyen herkesin arkasında durabileceği, halkların özgür yaşayabileceği bir çözüm konusunda kararlı olduğunu, bu yeni tartışma sürecinin kalıcı bir barış sürecine dönüşmesi için kendisinin ciddi olduğunu, devletin de bu şekilde yaklaşmak dışında bir seçeneği olmadığını, herkesin bu sorumluluk duygusuyla sürece yaklaşması gerektiğini ifade ettiğini anlattı.

Demirtaş, "Bizim de edindiğimiz izlenim şudur. Kan aksın, insanlar ölsün diye bekleyenler dışında herkesin arkasında durabileceği bir süreç başlasın istiyoruz. İmralı adasında yapılan görüşmelerde böylesine güçlü bir çözüm iradesinin varolduğu, bu çözüm iradesinin de hayata geçirilmesi konusunda kendisinin kararlı olduğu arkadaşlarımız tarafından ifade edilmiştir. Bütün halkların eşit, özgür ve birlikte yaşaması için çözüm formüllerinin tartışılması gerektiğini, bu konuda kendisinin bir taslak hazırlığı içinde olduğunu, bu taslak metni bizlere yakın zamanda ileteceğini, bu taslak metin üzerinden yapılacak tartışma ve öneriler sonrasında da son halini vereceğini, en geç iki üç hafta içinde bütün bu sürecin hızlı bir şekilde netleşmesi gerektiğini de kendisi ifade etmiştir" diye konuştu.

Parti olarak bu süreç başladığı günden bu yana hem umutlarını hem kaygılarını ifade ettiklerini kaydeden Demirtaş şunları söyledi: "Bu görüşme sonrasında da beklentilerimizi artıran bir yaklaşımla beraber hükümetin yaklaşımlarının da bu saatten sonra somut, kalıcı, güven verici adımlar atarak sürdürmesi konusunda bir beklenti içine girdik. Bu süreç sadece Öcalan'ın omuzlarına yıkılarak götürülebilecek bir süreç değil. Kendisi de görüşmede bunu ifade etti."

İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler