YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Demirtaş'tan bir skandal çağrı daha!
HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, NATO'yu Kuzey Irak'taki PKK hedeflerine yönelik Türk operasyonlarına karşı tavır almaya çağırdı.
Demirtaş'tan bir skandal çağrı daha!
07 Ağustos 2015 / 14:42 Güncelleme: 08 Ağustos 2015 / 11:00

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, sürpriz bir şekilde gittiği Brüksel’de, barış sürecinin devamı için Ankara’ya baskı yapılması çağrısında bulundu.

Demirtaş AB'den PKK ile Türkiye arasındaki müzakerelere destek istedi 

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, çarşamba günü sürpriz bir şekilde gittiği Brüksel'de temaslarını sürdürüyor. Kürt sorununun barışçı çözümü için AB'yi daha aktif olmaya çağıran Demirtaş, “AB, PKK ile Türkiye arasında müzakereleri çok açık ve belirgin bir şekilde desteklemelidir“ dedi.

AB'nin Ankara ile Abdullah Öcalan arasında görüşmelerin ilerlemesi ve yeni bir ateşkes için baskı yapmasını isteyen Demirtaş, NATO'yu da Kuzey Irak'taki PKK hedeflerine yönelik Türk operasyonlarına karşı belirgin bir konum almaya çağırdı. Demirtaş, yaşananın adil olmayan ve dayanağı bulunmayan bir savaş olduğunu söyledi.

Geçen hafta AB Güvenlik ve Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ile bir telefon görüşmesi yapan Selahattin Demirtaş, bugün Mogherini'nin büro şefi Stefano Manservisi ile bir araya gelecek.

Tarafsız gözlemci çağrısı

Demirtaş perşembe günü Alman basın ajansı DPA'ya verdiği demeçte, seçimler sonrasında artık bir koalisyon hükümeti kurulması şansı görmediğini belirterek, Türkiye'nin erken seçimlere doğru yol aldığını söylemişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı propaganda yoluyla HDP'ye zarar vermek için elinden geleni yapmakla suçlayan Demirtaş, AB'nin ateşkes ve müzakerelerin yeniden başlaması için devreye girmesini istedi.

Demirtaş DPA'ya verdiği demeçte, gelecekte müzakerelere tarafsız bir gözlemcinin de dahil olması gerektiğini belirterek, bu rolü AB'nin ya da başka bir kurumun üstlenebileceğini kaydetti.

Demirtaş'ın Brüksel'de PKK için lobi çalışmalarını koordine eden KCK Yürütme Konseyi üyesi Zübeyir Aydar ve Kongra-Gel Eş Başkanı Remzi Kartal ile de görüştüğü belirtiliyor.

 

DEUTSCHE WELLE TÜRKÇE

 // Turkansamgane
SAVAŞA HAYIR DEYİP .MİLLETİNİ KÜFFARA ŞİKAYET EDEN BİRİNİ NASIL KABUL EDİYORLAR BEN BUNU ANLAMIYORUM.EN ÇOK HAK HUKUK ONLARA İŞLİYOR....
08 Ağustos 2015 01:53
 // Yılmaz
Şu arkalarını yaşadıkları pyd yide bir vurmaya başlasak iyi olacak yaslanacak duvarları kalmayacak...
08 Ağustos 2015 00:32
 // umut turk
Selo ne oldu gabire hıristiyanlara yaslaniyonuz, gerçi figen daha iyi biliyoruz arkasına birilerini almayı, onu da yanında görüşe bi ise yarasını barı cirpinmalarin. Selo ne kadar cirpinirsan o kadar bariton, allahın izniyle senin sonun çok berbat olacak inşallah....
07 Ağustos 2015 17:29
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler