YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Demirtaş'tan beklenen açıklama: Şiddeti durdurun!
HDP Eş Başkanları Demirtaş, Diyarbakır'da Kobani eylemleriyle ilgili açıklamalarda bulundu. Demirtaş şiddeti derhal durdurun çağrısı yaptı.
Demirtaş'tan beklenen açıklama: Şiddeti durdurun!
09 Ekim 2014 / 12:53 Güncelleme: 09 Ekim 2014 / 13:00

Türkiye halkları Türkiye'nin her yerinde yaşayan insanlar çözüm sürecini destekledi ve adım bekledi. Suriye'de yaşanan iç savaş biz hükümetin Suriye politikasını eleştirdik.

Hükümet oradaki insanları ayırarak yardım etti. Toplumda kırılmalar yaşandı. Erdoğan Suriye bizim iç meselemiz dedi. Bugünün başbakanı ise bizim kayıtsız kalacağımız olaylar değildir dedi. Ama mesele Kobani olunca olay değişti.

Kobani bizim meselemiz

Hükümetin Suriye politikası Türkiye'de kırılmalara yol açtı. Kobani'de yaşananlar evimizin içindeki meseledir. Kobani'ye sıra gelinde bir yardım TIR'ının gönderilmesi için onlarca görüşme yaptık.

Halk IŞİD'e karşı açık bir tavır görmedi

Halk bu yaşananları izliyor. Bu yaşananlar halkta bir kırılmaya sebep oldu. Onbinlerce insan IŞİD tarafından katledildi. Hala Ezidi kardeşlerimizin ne olduğundan kimsenin haberi yok. IŞİD'e karşı açık bir tavır görmedi. Bütün bunlar yaşanırken halk arkasında bir destek görmedi.

Çözüm sürecini güçlendirmeye çalıştık

Halkımız 24 saat uyumadan IŞİD'in terörüne dikkat çekmeye çalışıyor.  Katliama sessiz kalmayalım diye çağrı yapıyoruz. Hükümetle defalarca temas kurduk, çözüm zeminini güçlendirmeye çalıştık.Kobani çözüm sürecini doğrudan etkileyen bir meseledir. IŞİD'e karşı birlikte mücadele edelim. Geleceğimizi birlikte inşa edelim.

Biz insanları asla şiddete davet etmedik

IŞİD dört taraftan Kobani'yi kuşattı. Bu durumda herkesin göstermesi gereken onurlu bir davranışı sergiledik. Biz Türkiye'nin geleceğini de kurtaracak hamleyi yaptık, halkımızı Kobani'ye destek vermeye çağırdık. Halkımızı Kobani için dayanışmaya çağırdık bizim yaptığımız budur. Biz insanları asla şiddete ve silaha çağırmadık.

Provakasyon oldu

Güneydoğu'da sivil ve karanlık bazı kişilerin halkın üzerine ateş açtı. Araya parovakatörler girdi. Provakatörler araya girip şiddet eylemlerini yapan kişiler oldu.

El ele vermeye hazırız

Devlet büyükleri kışkırtıcı ifadeler kullandı. Şiddeti büyüten HDP'nin çağrısı değil, tahrik edenleri bulmak devletin görevidir. Bütün bunlara rağmen biz dedik ki hükümetle ele ele vermeye hazırız.IŞİD barbarlığına karşı mücadele edelim mesajını biz verdik, misliyle cevap vereceğiz demedik.

HDP'yi suçlamak çözüm sağlamaz

Silahlandırılmış sivil kişilerin toplum içine girdiklerinin hesabını HDP'den sormasınlar. Şimdi HDP'yi suçlamak çözümü sağlamaz. Biz ele ele vermek zorundayız. Kürt bu ülkenin düşmanı değil. Birbirime düşma gözüyle bakacak halkı birbirinden uzaklaştıracak bir eylemden uzak durmak lazım. Biz Türkiye gerçek bir kardeşlik ve demokrasi ülkesi olsun istedik.Hiçbir yerde şiddet uygulamamalı buna fırsat vermemeli ve dikkatli davranmalı.

Şiddet olayları derhal durmalı

Bizim diyalogla çözemeyeceğimiz bir sorun yok. Şu saat itibariyle şiddet olayları durmalı. Provakasyon tehlikesi ortaya çıkmış durumdadır. Biz Öcalan'la görüştük. Öcalan da her iki tarafa diyalog ve görüşmeleri yürütme çağrısında bulundu.İtidal telkin ediyor.

Bu komployu kınıyoruz

Medya HDP'ye karşı öfke ve nefret dili kullanılmamalı. Zaten oluşmuş duygu kırılmasına sebep olmamalı. Kardeşliğimizin temelleri ciddi bir şekilde sarsılıyor. Gelin sorunalrımızı birlikte çözelim. Kobani'yi birlikte kurtaralım ki geleceğimizi birlikte kuralım. Komployu kınadığımızı ve bizi birbirimize düşürecek uluslararası komploların nasıl bertaraf edildiğini söylemek istiyorum. Şiddetin durması için Hükümetin aatacağı adımalr önemli .Şiddet kesinlikle olmamalı.

Aklınız neredeydi?
 // Muhafız
Ey s. Demirtaş, beşar Esad 300 bin insanı çoluk çocuk demeden acımasızca katlederken, öldürürken sesiniz çıkmıyorduda, şimdi IŞİD belası kobanide Kürtleri öldürmeye başladığındamı sesiniz çıkıyor, yoksa önceden öldürülenler sünni olduğu için mi umurunuzda değildi,önceden öso ya karşı beşar Esad ın yanında yer alan pyd neden zamanında fırsat varken öso ile el ele vererek IŞİD e karşı, beşar Esad a karşı savaşmadı?, ypg ile el ele vererek IŞİD e karşı, beşar Esad a karşı savaşmadı?!!! ...
09 Ekim 2014 Perşembe 15:18
gidip yardım edin o zaman
 // A.SAĞ
İki yüzlü iğrenç insanlar... Türkiyemizi karıştıracağınıza, gidip kobanidekilere yardım edin. Kobaniden gelenlere yardım eden kızılaya ve araçlarına saldırmak edepsizlik ve aşağılıktır....
09 Ekim 2014 Perşembe 14:18
eyyy.1
 // YOKKİ.....
EYYYY SELAHATTİN DEMİRTAŞ VE BENZERİ TERÖR ÖRGÜTÜ BÖLÜCÜ YANDAŞLARI,İYİ BAKIN ÇEVRENİZE AÇIN GÖZLERİNİZİ,,IRAK PARÇALANDI TILLARDIR YANIYOR YIKILIYOR KAÇANLAR ONLARCA BÖLGESİNDEN CAN HAVLİYLE KAÇANLAR BURAYA SIĞINIYOR,,GAZZEDEN,FİLİSTİNDEN,MISIRDAN KAÇANLAR BURAYA GELİYOR,,SURİYE YANIYOR KAÇANLAR BURAYA GELİYORR DAAA,SEN VE MUADİLİN H...K...LAR İYİ BAKIN VE DÜŞÜNÜN BU GÜN YAKTIĞINIZ ATEŞE YETER LANNN DİYEREK İKİ ODUNDA BZ ATARSAKKKK,,,SİZ NEREYE GİDECEKSİNİZ,,, İYİ DÜŞÜNÜN,,...
09 Ekim 2014 Perşembe 14:07
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler