YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Demirtaş'tan Abdullah Öcalan açıklaması
Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Abdullah Öcalan’ın İmralı Adası’nda basın toplantısı yapmasının mümkün olmadığı açıklamasına Selahattin Demirtaş'tan cevap geldi.
Demirtaş'tan Abdullah Öcalan açıklaması
24 Temmuz 2013 / 15:22 Güncelleme: 24 Temmuz 2013 / 15:24

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Abdullah Öcalan’ın İmralı Adası’nda basın toplantısı yapmasının mümkün olmadığı açıklamasına yanıt veren BDP Genel Başkanı Demirtaş, Öcalan, basın toplantısı yapmak değil, basınla bir araya gelmek istediğini söyledi.Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Diyarbakır’da gazetecilere gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Abdullah Öcalan’ın İmralı Adasında önceki gün verdiği mesajda basınla buluşmak isteğine açıklık getiren Demirtaş, Öcalan’ın basınla görüşmek istediğini, basın toplantısı yapmak gibi bir düşüncenin olmadığını söyledi.BDP Genel Başkanı Diyarbakır’daki gazetecilerle bir araya gelerek, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Kayapınar ilçesinde bulunan Cegerxwin Kültür Merkezi’nde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Demirtaş, Abdullah Öcalan’ın İmralı Adası’nda basınla buluşma konusuna değindi.Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Abdullah Öcalan’ın İmralı Adası’nda basın toplantısı yapmasının mümkün olmadığı açıklamasına yanıt veren BDP Genel Başkanı Demirtaş Öcalan, basın toplantısı yapmak değil, basınla bir araya gelmek istediğini söyledi.

Öcalan’ın basın toplantısı düzenlemek gibi bir talebinin olmadığına vurgulayan Demirtaş, “Abdullah Öcalan, bir grup gazeteciyle İmralı’da görüşmek istiyor. Basın toplantısı yapmak istemiyor ve öyle bir talebi de yok. Bir basın buluşması talebi var. Hükümet de bunu biliyor olmasına rağmen basın toplantısı demesi doğru değil. Bu yasalara aykırı değil. Bu iç hukuk da uluslar arası hukuk da uygundur. Hükümetin bu taleplere ayak diremesi anlaşılır değil. Hükümetin bu basit talepleri karşılamak yerine, ayak diretmesi anlaşılır gibi değil. Tek bir sözü ile Türkiye’deki 30 yıllık savaşı durduran biri basın ile sivil toplum kuruluşlarıyla görüşemeyecek mi? Sayın Öcalan bir mahkum değil. Bir tek cümlesi ile Ortadoğu’yu değiştirebilecek bir şahıstır. Peki o insan nasıl süreci yönetecek? Hükümetin bu basit adımları tartıştırmaması lazım. Bunu önümüzdeki günlerde gerçekleşmesini umut ediyoruz. Arkadaşlarımızı görevlendirdik, Sayın Adalet Bakanıyla bir araya gelecekler ve bu konuyu görüşecekler. Bunlar gerçekleşmezse, süreç nasıl ilerleyecek, bunu anlamakta zorlanıyoruz. O zaman hükümet çıkıp bunu açıklamalıdır. Biz kanun dışı, hukuk dışı bir şey yapılsın demiyoruz. Meşru, kanundan kaynaklı hakkını Öcalan kullanmak istiyor. Ama hükümetin de buna kapalı olmadığını biliyoruz. Sayın Öcalan’ın istediği basınla görüşmektir, basın toplantısı gibi bir düşüncesi yoktur” dedi.

İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler