YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Demirtaş ve Yüksekdağ hakkındaki fezlekeler Cumhuriyet Başsavcılığına ulaştı
Demirtaş ve Yüksekdağ hakkındaki fezlekeler Cumhuriyet Başsavcılığına ulaştı
21 Haziran 2016 10:52
HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ'ın da aralarında bulunduğu 7 HDP milletvekili hakkındaki 31 fezleke, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığına ulaştı.

Alınan bilgiye göre, milletvekillerinin yasama dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin anayasada değişiklik yapılmasını öngören kanunun Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmesinin ardından fezlekeler, ilgili savcılıklara gönderilmeye başlandı.

Adalet Bakanlığı, TBMM'den gönderilen milletvekili dosyalarından aralarında, Demirtaş ve Yüksekdağ'ın fezlekelerinin bulunduğu, HDP Diyarbakır milletvekilleri İdris Baluken, Sibel Yiğitalp, Ziya Pir, Çağlar Demirel ve Şırnak milletvekili Selma Irmak hakkında 31 fezlekeyi Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığına gönderdi.

Başsavcılığa ulaşan milletvekillerinin fezlekesinde "silahlı terör örgütü üyesi olmak", "terör örgütü propagandası yapmak" ve "suç işlemeye tahrik etmek" suçlarının yer aldığı öğrenildi.

Öte yandan, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığında milletvekilleri hakkında 160'ı aşkın fezleke bulunduğu bildirildi.

- Savcılıklardaki süreç 

Başsavcılıklar her bir fezlekeyle ilgili ayrı soruşturma başlatacak. Soruşturmalar, Türk Ceza Kanunu (TCK) ve Ceza Muhakemeleri Kanunu (CMK) hükümleri uyarınca yürütülecek. Dokunulmazlığı kaldırılanların milletvekilliği devam edecek. 

Dokunulmazlığı kaldırılan bir milletvekili, sadece dokunulmazlık hangi iddia için kaldırılmışsa o iddiadan yargılanacak. Hakkında iddianame hazırlanan ve dava açılanlar yargılanacak. Davalar, isnat edilen suçlara göre görevli mahkemelerde görülecek. 

Milletvekilliğinin sona ermesi, Anayasa'nın "Milletvekilliğinin Düşmesi" başlıklı 84. maddesinde düzenleniyor. "Milletvekilliğinin, kesin hüküm giyme veya kısıtlanma halinde düşmesi, bu husustaki kesin mahkeme kararının Genel Kurula bildirilmesiyle olur" hükmü uyarınca hakkındaki mahkumiyet kararı kesinleşenlerin milletvekilliği, kesin kararın TBMM Genel Kuruluna bildirilmesiyle düşecek.

 // atak
Veya bir örnek verelim,bir fezleke muhabbeti çıktı ocak ayında,7. Aya geldik hala birşey yok,,birşey de olmayacak zaten,bunlar boşuna bence,burası türkiye çünkü. Yargılama olacak hepsi ceza alsa bile ertelenecek,hiçbiri de ceza evine girmeyecek yazın bunu bir yere...
21 Haziran 2016 11:43
 // atak
Bu hainlere birşey olmaz bak gör,,bizim ülkemiz gibi rahat bir ülke ben görmedim,başka yerde olsa şimdiye hepsi ceza evinde idi,çoğu idam ile yargılanıyordu,belediye başkanlarınin çoğunada kayyum atanmıştı,bizde az kaldı yasa çıkıyor,az kaldı biz onları söyle yapacağız böyle yapacağız,hikayeden şeyler konuşuluyor,,allah askina kaç sene oldu böyle değilmi...
21 Haziran 2016 11:40
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler