YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Demirel'le ilgili çarpıcı iddia
'Süleyman Demirel 28 Şubat'ı engelleyebilirdi ama bunu yapmadı.'
Demirel'le ilgili çarpıcı iddia
20 Nisan 2012 / 08:57 Güncelleme: 20 Nisan 2012 / 09:43

Dönemin DYP Genel Başkan Yardımcısı olan Akçalı, Cumhurbaşkanı Demirel’in 28 Şubat’ı önlemek için askerler üzerindeki nüfuzunu kullanmadığını söyledi.

ESKİ Çevre Bakanı Rıza Akçalı, 28 Şubat sürecinde cumhurbaşkanlığı görevinde bulunan “Süleyman Demirel’in bu sürecin yaşanmasına mani olabileceğini” belirterek “ “Ama bunu yapmadı” dedi. Akçalı, 28 Şubat sürecinde Manisa milletvekili olarak parlamentoda bulunduğunu, partisinin Genel Başkan Yardımcılığı görevini yürüttüğünü hatırlattı.

Karizması, birikimi, nüfuzu vardı

Akçalı, 28 Şubat sürecinde Necmettin Erbakan’ın başbakanlığı bıraktığı süreçte Tansu Çiller’le yapılan görüşmelerde bizzat bulunduğunu anlatan Akçalı, 28 Şubat süreci yaşanmadan önceki ekonomi verilerin çok iyi olduğunu ifade etti. Türkiye’nin o dönemde bir sıçrama yapmasına mani olunduğunu vurgulayan Akçalı, “Maalesef bir takım düzmece işlerle buna mani olundu” dedi. 28 Şubat sürecinde cumhurbaşkanlığı görevinde bulunan Süleyman Demirel’in sürece mani olabilecekken bunu yapmadığını belirten Akçalı şöyle devam etti: “Sayın Demirel’in buna mani olacak karizması vardı, birikimi vardı. Hem siyasi otorite üzerinde nüfuzu vardı hem devlet bürokrasi üzerinde, askeri bürokrasi üzerinde nüfuzu vardı. Fakat böyle bir yolu tercih etmedi. Demokrasi, 28 Şubat arızasına uğramadan yoluna devam edebilirdi ki onun yolu da devir teslim çalışmaları ile zaten açılmıştı. Sayın Çiller’in tekrar başbakanlığıyla, sayın Erbakan’ın buna razı olmasıyla ve arkasından Türkiye’nin tekrar seçime gitmesiyle bu mesele çözüme kavuşacaktı.” Akçalı, 28 Şubat’ta DYP’nin zarar gördüğünü, o nedenle DYP’nin devamı niteliğindeki DP’nin 28 Şubat yargılamasına müdahil olması gerektiğini söyledi.

‘Rövanş’ denerek medya yargı korunmak isteniyor

Dönemİn Emniyet İstihbarat Daire Başkanı Bülent Orakoğlu 28 Şubat’ta on binlerce kişinin acı çektiğini belirterek şunları söyledi: “Bugün olan bir yargı sürecinde hesap sormadan ibarettir. Rövanş değildir. Kimse rövanş almak istemiyor. Rövanş söylemi dillendirilerek medya, yargı, Demirel vs ayağına uzanmasın diye baskı oluşturuluyor. Psikolojik harptir rövanş. Bizler kelepçelendik ama Çevik Bir kelepçelenmedi. Rövanş olsa o da kelepçelenirdi. İnsanların milli manevi değerleriyle oynandı. Şu an oynanmıyor sadece yargıda hesap veriyorlar. Doğru olan da budur.”

BÜYÜK VEBALİ VAR

HAS Parti Genel Başkan Yardımcısı Şeref Malkoç, Demirel’in 28 Şubat’ın içinde ve sorumlulardan biri olduğunu söyledi. Malkoç, bu darbenin Türk Silahlı Kuvvetler (TSK) içerisindeki Batı Çalışma Grubu cuntasının kendi emellerini gerçekleştirmek için yaptığı bir çalışma olduğunu ifade etti. Buna medyadan, sivil toplum örgütlerinden, işadamlarından destek verip yardım yataklık yapanlar olduğunu anlatan Malkoç, medyanın önemli bir unsur olduğuna dikkat çekti. Dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in 28 Şubat’ın içinde olduğunu kaydeden Malkoç, “Hukuki ve cezai sorumluluğu var mıdır yok mudur; o, toplanan deliller karşısında savcının takdir edeceği bir olaydır. Ama sorumludur, vebali vardır” dedi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler