YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Demirel'in vefatıyla devletin bilinmeyen bir geleneği ortaya çıktı
Devletin kamuoyunda bilinmeyen bir geleneğine göre, görevden ayrılan Cumhurbaşkanları için Cumhurbaşkanlığında bir büro kuruluyor. Bu bürolar cumhurbaşkanlarının görev sıralarının ismini taşıyor. Demirel'in vefatıyla 9. büro kapandı.
Demirel'in vefatıyla devletin bilinmeyen bir geleneği ortaya çıktı
20 Haziran 2015 / 15:32 Güncelleme: 20 Haziran 2015 / 15:40

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in vefatıyla, devletin bilinmeyen bir geleneği de ortaya çıktı. 

Yaşayan cumhurbaşkanlarının her biri için cumhurbaşkanlığında bir büro faaliyet gösteriyor. Cumhurbaşkanlarının görev süreleri dolduğunda imzaladıkları en son kararname kendi bürolarının kurulmasıyla ilgili.

Cumhurbaşkanlığı idari ve Mali İşler Bölümü'ne bağlı bürolar, cumhurbaşkanlarının görev sırası ile anılıyor. Kenan Evren için 7'inci, Süleyman Demirel için 9'uncu, Ahmet Necdet Sezer için 10'uncu ve Abdullah Gül için de 11'inci büro kuruldu. Tek istisna ise 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'dı. Görevi sürerken hayatını kaybettiği için Özal için cumhurbaşkanlığında 8'inci büro kurulamadı.

Cumhurbaşkanlarının görevden ayrıldıktan sonra, yanlarına almak istedikleri belirli sayıda danışman, koruma, talep etmesi halinde aşçı ve doktor kadroları bu bürolara bağlanıyor. Bu personelin giderleri cumhurbaşkanlığı bütçesinden karşılanıyor. Sayıları zaman zaman değişse de, 7'inci ve 9'uncu büroda yaklaşık 5, 10'uncu büroda 35, 11'inci büroda ise 50 personel istihdam edildi.

Son 1 yılda 2 büro kapandı

Son bir yılda, Kenan Evren ve Süleyman Demirel'in vefatıyla 7'inci ve 9'uncu büro kapanmış oldu. Geriye ise Ahmet Necdet Sezer ve Abdullah Gül'ün büroları kaldı. 7'inci ve 9'uncu bürolarda çalışanlar da, ya devletin başka kadrolarına kaydırılacak ya da emekliye sevkedilecek

 

NTV

Necdet Sezer'in bürosu kapanması duası ile...
 // Abdullah
Değerli yorumcumuz, her görüşe eşit mesafede durmakla birlikte; hakaret, küfür, aşağılama vb. içeren, toplumsal hassasiyetleri zedeleyici nitelikteki yorumları yayınlayamıyoruz. Kriterlerimize uygun olarak yeniden yorum yazmanızı diler, ilginize teşekkür ederiz......
20 Haziran 2015 Cumartesi 19:49
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler