YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Demirel'in 10 kişilik listesi
Demirel'in 10 kişilik listesi
14 Haziran 2011 07:41
Kendisine yakın birçok ismin aday gösterilmesini sağladığı iddia edilen 9. Cumhurbaşkanı Demirel'e yakın 10 isim Meclis'e girdi

9.Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in, seçimden önce CHP lideriKemal Kılıçdaroğlu ve MHP lideri Devlet Bahçeli ile görüşerek kendisine yakın birçok ismin aday gösterilmesini sağladığı iddia edilmişti.

GRUP KURAMADILAR

Demirel’in CHP ve MHP listelerinden seçilen isimleri partilerinden ayırarak yeni bir çatı altında grup kurduracağı da iddia edilmişti. Ancak seçim sonuçlarıDemirel’i de hüsrana uğrattı. Demirel’e yakın isimlerinden birçoğu seçilemezken 10 isim Meclis’e girmeyi başardı. İşte o isimler: Demirel’e yakınlığı ile bilinen Turhan Tayan, CHP Bursa 2. sıra adayı olarak seçildi. Bir dönem merkezsağınönemli isimleri arasında sayılan Tayan,Milli Eğitim ve Milli Savunma Bakanlığı yapmıştı. Ergenekon davasının tutuksuz sanıklarından Sinan Aygün Demirel’e yakınlığı ile biliniyor. Aygün, Ankara 2. Bölge’den CHP listesindenMeclis’egirdi. Demirel’in Başbakanlığı dönemindeDYP’de il başkanlığı, daha sonra da genel başkan yardımcılığı yapan Bülent Kuşoğlu CHP’den milletvekili seçildi. Bir dönem Tansu Çiller ve Mehmet Ağar’ın sağ kolu olan Celal AdanMHPİstanbul 2. Bölge’den seçildi.

BAHÇELİ’Yİ ARADI

Geçmişte Anavatan ve DYP’den milletvekilliği yapan Aydın Ayaydın, İstanbul 2. Bölge’den CHPmilletvekili seçildi.DYP’de genel başkan yardımcılığı yapan eski vekil Aytun Çıray CHP; daha önceDYP ve Anavatan partilerinde siyaset yapanMaliye eski Bakanı Sümer Oral iseManisaMHPlistesinden Meclis’e girdi. Demirel’inOral’ın adaylığı için Bahçeli’ye telefon ettiği iddia ediliyor. 1993-1996 yılları arasında DYP Genel Başkan Yardımcılığı yapan Bahattin Şeker, Bilecik’tenMHP milletvekili seçildi. ŞekerDemirel’in kefil olduğu isimlerin başında geliyordu.

YAKIN ARKADAŞI

Demirel’e yakınlığıyla bilinen Ergenekon davası tutuklusu olarak cezaevinde bulunan Mehmet Haberal, Zonguldak’tan CHP 1. sıra adayı olarak seçildi. Demirel’in yakın dostlarından Süheyl Batum da Eskişehir’den CHP milletvekili seçildi. Batum, Encümen’i Daniş tarafından Demokrat Parti’nin başına da getirilmek istenmişti. (Bugün)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler