YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Demirel'den sert türban çıkışı
Demirel'den sert türban çıkışı
16 Ekim 2010 09:42
YÖK'ün türban kararıyla ilgili konuşan Demirel, kaos uyarısı yaptı kanunlara uyulması gerektiğini söyledi.

Dokuzuncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, ''29 Ekim Resepsiyonu'' ve ''YÖK'ün türban kararı'' ile ilgili olarak, ''Eğer Türkiye Cumhuriyeti'nin kanunları bir şey 'olmaz' diyorsa o kanunları bir kenara atıp olur hale getirmek mümkün değil. O kanunları değiştirmeleri lazım. Kanunları değiştirmeden eğer kanunlar aşılıyorsa o kaosa götürür Türkiye'yi'' dedi.

Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası (Eğitim-İş) Genel Başkanı Yüksel Adıbelli ve beraberindeki sendika yönetim kurulu üyeleri, Süleyman Demirel'i, Güniz Sokak'taki konutunda ziyaret etti.

Ziyarette konuşan Demirel, Türkiye'deki ortamın istenildiği şekilde bir tartışmaya elverişli olmadığını ifade ederek, aslında sistemin bir yanlışı bulunmadığını belirtti. Demirel, sözlerini şöyle sürdürdü: 

'Yani telefonlarımız dinleniyor. Bir yerde oturup konuştuğumuz zaman konuşmalarımız dinleniyor, mahremiyetimize giriliyor. Bir takım olur olmaz şeyler için tutuklanıyoruz. Tutuklanma süresi ceza müddetini geçiyor. Yani ceza, adeta yargısız infaz oluyor'. Ülkenin kurumları şikayet ediyor, yargısı şikayet ediyor, 'Yargı siyasallaşmıştır' diyor. Birçok bu şekilde şikayetler var. Halk konuşmaktan korkuyor. Eğer konuşursanız, çok sivri hale gelirseniz başınıza bir iş geliyor. Bütün bunlar iyi şeyler değil. Yönetenler için de iyi şeyler değil, yönetilenler için de iyi şeyler değil.''

''BİR ÜLKENİN ÜNİVERSİTESİ KONUŞMAYACAK DA KİM KONUŞACAK''

Yüksel Adıbelli'nin, ''Üniversitelerimiz konuşmuyor, öğrencilerimiz konuşmuyor. Sizin iktidar ya da muhalefet dönemlerinizde ikisi de konuşuyordu'' şeklindeki sözleri üzerine Demirel, şunları kaydetti:

''Benim şikayetim de o zaten. Yani bir ülkenin üniversitesi konuşmayacak da kim konuşacak. Aynen sizin yaptığınız şikayeti üniversitenin kendisi de yapıyor. 'Aman dokunmasınlar bize, karışmayalım, etmeyelim. Efendim siyasi iktidar YÖK'ü ele geçirmiş, siyasi iktidar şurayı ele geçirmiş, siyasi iktidar burayı ele geçirmiş. Eğer onlara ters düşen bir şey olursa insanlar zarar görüyor' şeklindeki kanaat yaygın. Bunlar iyi şeyler değil. Bunları kabullenmek de iyi şeyler değil.

''TÜRKİYE CUMHURİYETİ'NİN KANUNU HERKESİ BAĞLAR''

Gazetecilerin sorularını cevaplayan Demirel, ''29 Ekim Resepsiyonu'' ile ''YÖK'ün türban kararı'' konularındaki değerlendirmesinin sorulması üzerine, şunları söyledi:

''Eğer Türkiye Cumhuriyeti'nin kanunları bir şey 'olmaz' diyorsa o kanunları bir kenara atıp olur hale getirmek mümkün değil. O kanunları değiştirmeleri lazım. Kanunları değiştirmeden eğer kanunlar aşılıyorsa o kaosa götürür Türkiye'yi.

Halen mevcut olan uygulama, kanunlara uygun değilse kanunlara uygun olmadan uygulama yapılıyorsa o da yanlış. Kanunlara uygun olarak yapılıyorsa bu uygulamayı kanunları değiştirmeden ortadan kaldırmak çok yanlış olur. Kanun çıkarmak da güçleri var. Her şeyi hukukun üstünde yapmak lazım. Ama değiştirmeden, değişmiş gibi muamele yaptığınız takdirde hukuk devletinin sonunu bulursunuz. Çünkü Türkiye Cumhuriyeti'nin kanunu herkesi bağlar. Yani sizi bağlar, beni bağlamaz değil.'' (İnternethaber)

KURT BULANIK GÜNÜ SEVERMİŞ !
 // BATUHAN
Bu şahıs herzaman böyle olacak hayırlı işleri görünce arabanın lastiğine dikenli tel atar. Malum eskimeyen babanın belli adamları vardır bu gibi durumlarda hemen kendisine gider konuşturur medyaya servis ederler....
16 Ekim 2010 11:51
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler