YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Demirel'den, '3 çocuk' konusuna eleştiri
Demirel'den, '3 çocuk' konusuna eleştiri
Demirel'den, '3 çocuk' konusuna eleştiri
05 Nisan 2008 / 17:07 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Süleyman Demirel'in, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 3 çocuk çağrısına atıfta bulunarak yaptığı konuşma Rotaryenlerce uzun süre alkışlandı.

Uluslararası Rotary 2420.Bölge Asamblesi İstanbul'da düzenlendi. Toplantıda konuşan Süleyman Demirel, "Değerli Rotaryenler hepinizi sevgiyle saygıyla selamlıyorum. Seçkin heyetinize hitap etmek üzere davet ettiğiniz için teşekkürlerimi sunuyorum. Daha önce de birçok defalar sizlerle dünya ve Türkiye sorunlarını konuştum. 40 dakikalık konuşmamda "2008 Nisan'ında Dünya ve Türkiye" konusunu ele alacağım" dedi.


'Aile planlaması yanlış bir şey değil'
Konuşmasında nüfus artışına değinen Demirel, doğurganlığın azaltıldığı ülkelerin insanlarını daha çok besleyebildiği savunarak, "Türkiye'de doğurganlık binde 5'ten 2.23'e düştü. Rotary'nin bugünkü teması çocuk ölümleri olduğunu biliyorum. Gelişmiş dünyaya baktığımız vakit bin çocuktan 5'i, 5 yaşına gelmeden ölüyor. Bütün gayretlerimize rağmen çocuk ve anne ölüm oranın yüksek olduğu bir ülkedeyiz. Alınan en önemli tedbir aile planlamasıdır. Nüfusu azaltmak için değil, çocuk ve anne ölümlerini azaltmayı amaçlamıştır. Aile planlaması yanlış bir şey değildir. 50 yıldır uygulanan aile planlamasından halkımız şikayetçi olmadı." diye  konuştu.


'Muhtaç bir toplum istiyorsanız çoğalın'
Demirel, "Halen nüfus artışı yüzde 1,5 oranda. Senede 1 milyon çocuk doğuyor. Burada bir tercih yapılmalı. Daha çok işsizi daha çok yoksul, daha çok muhtaç olan bir toplum mu istiyorsunuz, o zaman çoğalın. Yoksa daha sağlıklı daha verimli, daha zengin bir toplum mu istiyorsunuz, o zaman herkes bakabileceği kadar çocuk yetiştirsin. Hadise bu." şeklinde konuştu. Demirel'in bu sözleri salondan bulunanlar tarafında uzun süre alkışlandı.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler