YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Demirel son yolculuğuna uğurlandı
Dokuzuncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel için Kocatepe Camisi'nde tören düzenlendi.
Demirel son yolculuğuna uğurlandı
19 Haziran 2015 / 14:59 Güncelleme: 19 Haziran 2015 / 15:50

TBMM'deki Devlet Töreni'nin ardından Askeri Tören mangası tarafından top arabasına alınan Süleyman Demirel'in Türk Bayrağı'na sarılı naaşı, kortej eşliğinde Kocatepe Camisi'ne getirildi.

Tören boyunca cami ve çevresinde geniş güvenlik önlemleri alınırken, polis helikopterleri de gözetleme uçuşu yaptı. 

foto-239.jpg

Tören mangasının omuzlarında katafalkta taşınan Demirel'in cenazesinin başında, Süleyman Demirel'in kardeşi Şevket Demirel'in damadı ve CHP İstanbul Milletvekili İlhan Kesici, taziyeleri kabul etti, Demirel ailesinin bulunduğu alanda da taziyeler, Demirel'in doktoru Aylin Cesur ve diğer aile bireylerine sunuldu.

Tören öncesi Demirel'in kardeşi Şevket Demirel de araçla tören alanına getirildi. Sağlık problemlerinden dolayı bir süre araçta bekletilen Demirel, daha sonra ağabeyinin tabutunun bulunduğu yere alındı.

Cenaze namazını Mehmet Nuri Yılmaz kıldırdı

Cenaze namazı öncesinde alana gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Ahmet Davutoğlu, bazı bakanlar cuma namazını kendilerine ayrılan bölümde kıldı.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in kıldırdığı cuma namazının ardından, katılanlar bu kez de Süleyman Demirel'in naaşının ardında saf tuttu.

Eski Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Nuri Yılmaz'ın, Demirel ile aralarındaki dostluk ve eşi Nazmiye Demirel'in de cenaze namazını kendisinin kıldırması nedeniyle, Süleyman Demirel'in cenaze namazını kıldırmak isteğini, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'e aktardığı öğrenildi. Bu talebin uygun görülmesi üzerine de Demirel'in cenaze namazını Yılmaz kıldırdı. 

Kocatepe Camisi'nin avlusu Demirel'i son yolculuğuna uğurlamaya gelenlerle doldu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, bazı bakanlar, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, eski KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, kuvvet komutanları, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ve eski başbakanlardan Tansu Çiller de törende yer aldı.

Cenaze namazının ardından Demirel'in naaşı, memleketi Isparta'da defnedilmek üzere askeri araçla Esenboğa Havalimanı'na götürüldü.

Öte yandan, bir kadının '28 şubatın mimarı sana hakkımı helal etmiyorum' pankartı açtığı görüldü.

 

Dikkat çeken detay

Dokuzuncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel için düzenlenen törende bir detay dikkatlerden kaçmadı. Demirel ismiyle bütünleşen fötr şapkası tabutunun üzerine kondu.

rs1-328.jpg

kınıyorum
 // adem yumak
Sırf haberi okutmak için böyle absürt bir meseleyi başlığa çeken ve bunu habercilik adına yapan bu zihniyeti kınıyorum....
20 Haziran 2015 00:41
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler