YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Demirel, Perver'i yakalatmak istedi"
Geçmişte Sunay'ın gönderdikleri mektubu tanımadığını, Demirel'in Şivan Perver'i yakalatmak istediğini söyleyen Mesud Barzani "Kürt dili, kıyafeti yasaktı. Nereden nereye" dedi
"Demirel, Perver'i yakalatmak istedi"
21 Kasım 2013 / 09:40 Güncelleme: 21 Kasım 2013 / 09:51

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, Türkiye'nin Kürt sorununu çözme konusunda çok ileri bir noktaya geldiğini söyledi. Diyarbakır ziyaretiyle geçmişten örnekler vererek Türkiye'nin Kürt sorununda değişen politikasını değerlendiren Barzani şöyle konuştu: "Evlenme törenine benim de katılıp katılmayacağım soruldu.

Olumlu buldum. Bunun Türkiye'deki barış sürecine katkı olacağına inandım. Sonra Şivan Perver'ın gelmesi istendi. İlk olarak Şivan gitmek istemedi. Kendisiyle görüşerek katılması gerektiğine inandığımı söyledim. Birlikte gitmemiz ziyarete farklı bir renk kattı." Barzani, babası Molla Mustafa Barzani'nin 1966'da Kürt köylerine baskın ve yıkımları durdurmak için Birleşmiş Milletler'e ve birçok ülkeye mektup gönderdiğini aktararak,

"O dönemin Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay'dı. Mektubu Sunay'a gönderdik ama geri geldi. Kabul edilmemişti. Zira o dönem Kürt dili, Kürt elbisesi ve Kürt bayrağı yasaktı" dedi. Süleyman Demirel dönemindeki uygulamalardan da bahseden Barzani, şunları anlattı: "Demirel, 1977'de başbakandı ve Diyarbakır ziyareti sırasında böwlgedeki askeri ve parti yetkilileri ile bir toplantı yaptı.

Kendisine öneriler yapılırken hepsinin sözünü keserek, sanatçı bir gencin çıktığını ve adının Şivan Perver olduğunu belirterek, 'Yakalanmasını istiyorum. Diğerleri ile hiçbir işim yok' dedi." Barzani "İşte Türkiye'nin, Kürtler'e karşı tutumu bu şekildeydi. Nereden nereye" dedi.

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler