YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Demirel hakkında çarpıcı iddialar
Demirel hakkında çarpıcı iddialar
22 Kasım 2012 09:54
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, 'Bana göre 28 Şubat'ın asli failidir Demirel. Benim burada hiç şüphem yok.' dedi.

Bozdağ, Habertürk'te yayınlanan ''Perspektif'' programına katılarak, gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

12 Eylül Davası sanıklarından Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya'nın savunmaları ve süreci nasıl değerlendirdiği sorulan Bozdağ, şöyle konuştu:

''12 Eylül'ün gerçek yüzünü göstermesi açısından Kenan Evren'in bu açıklaması çok önemli. Kendi reklamını yapmak için kendisinin toplumda daha fazla kabulünü sağlamak için masum insanları astığını ifade ediyor. Sağdan ve soldan asılmaması gereken insanları astığını ifade ediyor. Niçin  Tarafsız olduğunu ispatlamak için. İnsanlar suç varsa, bunun cezası varsa, bununla ilgili birtakım prosedürler yerine geldikten sonra... Ama Kenan Evren diyorki 'biz tarafsızlığımızı ispat etmek için astık'. Bu esasında infazdan da daha kötü bir yaklaşım. Kabul edilemez bir durumdur. O yüzden çok talihsiz bir açıklama olarak görüyorum. 12 Eylül'ün gerçek yüzünü göstermesi açısından da bu itirafı son derece önemli görüyorum.''

Avukatların darbe teşebbüsünün cezalandırıldığı, darbe yapılmasının cezalandırılmadığı yönünde savunması olduğunu belirten Bozdağ, bunu bir avukat kurnazlığı olarak değerlendirdi. Bozdağ, ''Bu aynen şuna benziyor, adam öldürmeye teşebbüs ederseniz biz sizi cezalandırırız ama adam öldürürseniz cezalandırmayız gibi bir yaklaşım ne kadar mantıklı ve doğru bir yaklaşımsa onların yaklaşımı da o kadar mantıklıdır'' dedi.

28 Şubat döneniminde Süleyman Demirel'in Meclisi feshetmeyi istemesine şaşırıp şaşırmadığı sorulan Bozdağ, ''Demirel'in bu beyanlarına şaşırmadım'' karşılığını verdi.

Bozdağ, şöyle konuştu:

''Bana göre 28 Şubat'ın asli failidir Demirel. Benim burada hiç şüphem yok. Demirel, 28 Şubat'ın olması için askerlerden fazla gayret sarf etmiştir. Hatta basına yansıyanlara baktığınızda askerleri yönlendirmiştir. Yani kendi siyasi tecrübesi, vesairesini kullanarak da askerleri bir yandan bu işin üzerine salarken öte yandan da siyasete dönüp 'bak ben darbeyi önledim. Ben olmasam bunlar darbe yapacaktı' manevrasını yaparak Türkiye'nin maalesef Demirel'in o dönemdeki siyasi hırsları, hesapları, beklentileri üzerine 28 Şubat bir noktada bina edilmiştir. Ben Demirel'in 28 Şubat sürecinde asli bir aktör olduğunu düşünüyorum ve demokrat birinin 'ben parlamentoyu kapatırdım' diye böyle bir lafı düşünülemez, kabul edilemez ama maalesef o dönemde demokrat değil. Rütbesi olmayan general gibi çalışmıştır. Bana göre de askerlerin tevessül etmesinde de bu süreçlerin yaşanmasında da en büyük teşvik edici, yönlendirici kişi Sayın Demirel'dir.'' aa

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler