17 Aralık 2017 Pazar
 • Altın155,835
 • BIST109.330
 • Dolar3,8638
 • Euro4,5501
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin5,1439
 • İstanbul14 °C
 • Ankara11 °C
 • İzmir15 °C
 • Konya8 °C
 • Adana14 °C
 • Antalya17 °C
 • Diyarbakır7 °C
 • Bursa18 °C
 • Kayseri6 °C
 • Kocaeli16 °C
 • Şanlıurfa11 °C
 • Gaziantep10 °C
 • İçel15 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Değişimi böyle açıkladı
TOBB ETÜ'nün mezuniyet töreninde konuşan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, değişen dünyayı şu sözlerle açıkladı.
Değişimi böyle açıkladı
23 Temmuz 2011 / 15:59 Güncelleme: 23 Temmuz 2011 / 16:05

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, eskiden sanayicilere 'ne kadar üretim yapabiliyorsun ' diye sorulduğunu, şimdilerde ise soruların 'ne kadar katma değer üretebiliyorsun  en kaliteliyi ne kadar ucuza üretebiliyorsun  yenilikçi misin  patentin mi var mı ' şeklinde olduğunu söyledi.

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesinin (ETÜ) Üniversite Spor Salonu'nda düzenlenen 2010-2011 Akademik Yılı mezuniyet törenine Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, TOBB ETÜ Rektörü Prof. Dr. Yücel Altunbaşak, öğretim üyeleri, öğrenciler ve velileri katıldı.

Hisarcıklıoğlu, burada yaptığı konuşmada, dünyanın hızla değiştiğini, eskiden niceliksel özelliklerin ilerlemek için yeterli olurken, artık günümüzde kalitenin çok önemli olduğuna işaret etti.

Hisarcıklıoğlu, şöyle konuştu:

''Eskiden biz sanayicilere ne kadar üretim yapabiliyorsun' diye sorarlardı. Şimdi ne kadar katma değer üretebiliyorsun' diye soruyorlar. En kaliteliyi ne kadar ucuza üretebiliyorsun diye soruyorlar. Yenilikçi misin  Patentin mi var ' diye soruyorlar. Sizler için de bu durum geçerli. 30 yıl önce üniversite mezunu olmak, iş hayatında bir adım öne çıkmak için yeterliydi. Ama bugün en iyilerin arasında olmanız gerekiyor. En iyi eğitimi almanız yetmiyor, en sağlam ilişkilere de sahip olmanız gerekiyor. Biz TOBB ETÜ'de bu imkanları size sağladık. Belki bugün bu imkanların farkında değilsiniz ama yarın farkı fark edeceksiniz. Bu okula adım attığınız ilk günden itibaren Türkiye'nin en önemli camiasının mensupları oldunuz.''

İş dünyasında insanlarla kurulan ilişkilerin çok büyük önem kazandığını vurgulayan Hisarcıklıoğlu, öğrencilere, ''Size sağladığımız ilişkileri işbirliklerine dönüştürmek sizin elinizde. Yurt dışında yaşadıklarınızı gördüklerini iyi değerlendirin. Öğrendiğiniz her bir kelimenin, tanıştığınız her bir kişinin sizin kişisel gelişiminize yatırım olduğunu unutmayın'' diyerek seslendi. 

TOBB ETÜ'de eğitim gören öğrencilerin pek çok bakımından farklılıklar gösterdiğini söyleyen Hisarcıklıoğlu, kurucularının Türkiye'nin çok önemli müteşebbislerinden oluştuğunu, üniversitenin sanayi ile sıkı işbirliği içinde bulunduğunu, üniversitede liderlik ve sosyal davranış derslerinin verildiğini, üniversitedeki gençlerin icat çıkaran gençlerden oluştuğunu anlattı ve bu şekilde öğrencilerinin fark yarattığını kaydetti.


-İŞLETMELERE ''ÖĞRENCİ ÇALIŞTIRIN'' TAVSİYESİ-

 

Bu yıl sanayi kuruluşlarında çalışan üniversite öğrencilerinin pek çok ilki başardığını vurgulayan Hisarcıklıoğlu, endüstri mühendisliği bölümü öğrencilerinden Gülin Begüm Ünal'ı ''Gel Begüm, Sayın Bakanım da görsün senin başarını'' diyerek kürsüye çağırdı.

Hisarcıklıoğlu, daha sonra Ünal'ın Arçelik fabrikasındaki ortak eğitim kapsamında nakil sistemlerine getirdiği yenilikle, fabrikaya yılda 1 milyon TL kar sağladığını anlattı.

Hisarcıkoğlu, iş dünyasında üniversite-sanayi işbirliğinin önemine dikkati çekerek, ''Ben Türkiye'deki bütün işletmelere tavsiyede bulunuyorum. Bu gençlere iş imkanı verdikçe, aynı Arçelik'in yaptığı karlar gibi kar yapacaktır'' diye konuştu.

Türkiye'nin en büyük sorununun işsizlik olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, eğitim sistemleri sayesinde üniversitelerinden mezun olanların işsiz kalmadığını, mezunların yüzde 86'sının kariyerlerine başladığını bildirdi.


-''ESKİ KÖYE YENİ ADET GETİRİN''-


Salonda bulunan mezunlara ''Sakın hayal kurmaktan vazgeçmeyin. Unutmayın ki hayatınızda en özgür olacağınız zaman hayalleriniz olacaktır. Hayal olmadan hedef olamaz. Onun için hayal kurmaktan vazgeçmeyin'' tavsiyesinde bulunan Hisarcıklıoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Hedefi olmayan gemiye rüzgar yardım edemez. Eğer rüzgarın yardım etmesini istiyorsanız hedef koymak zorundasınız. Ama bu da yeterli değil. Çok çalışmak lazım.

Çalışırken kaybetmekten yılmayacaksınız. Zaman zaman hedefinize doğru yürürken kaybedeceksiniz. Ama 'kaybettim' diye hedeflerden vazgeçmek yok. Bakın başarılı insanlara. Hepsinin muhakkak hayatının bir dönem noktasında kayıplar vardır. Kaybetmeyen insan kazanmasını bilemez. Onun için kaybetmekten korkmayın. Birbirinizi sevin, saygı duyun. Birbirinize değer verin. Hangi görüşü benimsemiş olursanız olun, mutlaka vicdanlı olmak durumundasınız. Ülke olarak ne çektiysek hep korkuların esiri olmaktan yanındaki arkadaşını öteki olarak görmekten çektik. Alın terinizi, akıl terinizle birleştirin. Eski köye yeni adet muhakkak getirin. Yenilik peşinde koşun ama birlikte çalışmayı da öğrenin.''

Hisarcıklıoğlu, konuşmasını ''Biz size dünyanın 17. büyük ekonomisi olan bir Türkiye devrediyoruz. Sizlerin hedefi ise dünyanın en büyük 10. ekonomisine girmiş Türkiye için çalışmak olmalıdır'' sözleriyle tamamladı.  AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler