YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Değişikliğin yapılması lazım"
"Değişikliğin yapılması lazım"
23 Mart 2010 16:11
Anayasa değişiklik paketi iel ilgili bugün bir ziyaret de TİSK'e gerçekleştirildi... Ziyaretin ardından açıklama yapan TİSK Yönetim Kuurlu Başkanı Kudatkubilik Anayasanın düzenlenmesine duyulan ihtiyaçtan bahsetti...

Anayasa değişiklik paketi çalışmaları kapsamında, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek ile TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu'nu (TİSK) ziyaret etti.

Çiçek ve İyimaya'yı TİSK'e gelişinde, Yönetim Kurulu Başkanı Tuğrul Kudatgobilik ve yönetim kurulu üyeleri konfederasyon binası önünde karşıladı.

Yaklaşık 45 dakika süren görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Bakan Çiçek, Anayasa değişikliği paketi ile ilgili sabahtan itibaren meslek örgütleri ve sivil toplum kuruluşlarını ziyaret edip görüşlerini almaya başladıklarını kaydetti.

Verilecek katkıları talep etmek için söz konusu ziyaretleri gerçekleştirdiklerini anlatan Çiçek, Türkiye ihracatının, sanayisinin, ekonomisinin en önemli ve vazgeçilmez unsurlarından TİSK'i ziyaret ettiklerini bildirdi.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Çiçek, sürdürdükleri çalışmaları değerlendirme fırsatı verdikleri için TİSK Başkanı ve Yönetim Kurulu üyelerine teşekkür ederek, ziyaretin faydalı geçtiğini, ''Olumlu bir görüşme gerçekleştirdiklerini'' söyledi.

TİSK Yönetim Kurulu Başkanı Kudatgobilik ise Türkiye'nin artık büyük bir dünya devleti haline geldiğini, Avrupa'nın 6., dünyanın ise 17. büyük ekonomisine sahip olduğunu anımsattı.

TİSK hakkında da bilgi veren Kudatgobilik, Türkiye'nin artık bir sanayi ülkesi olduğunu vurguladı. Türkiye'nin yalnız tarım ürünleri ihraç eden bir ülkeden, dünya sanayisi içinde yer alan bir ülkeye dönüştüğüne işaret eden Kudatgobilik, ''Dünya sanayisinde yer alan Türkiye'nin, durumuna, büyüklüğüne ve oynadığı role paralel bir Anayasa değişikliği yapılması ve kanunların düzenlenmesi lazımdır'' dedi.

''ÖNÜMÜZDEKİ 40-50 YILIN ANAYASASINI TEKLİF ETTİK''

Türkiye'nin çağdaş ve modern bir anayasaya kavuşmasını istediklerini dile getiren Kudatgobilik, şöyle devam etti:

''1982 Anayasasında 15 defa değişiklik yapıldı, bu yapılan 16. değişiklik olacak. Bir daha değişiklik yapılmayacak şekilde önümüzdeki 40-50 senenin anayasasını teklif ettik ve dedik ki 'yalnız bu gelen 23 maddeyle kalmasın, sivil toplumun da görüşlerini buraya katarak işçi, işveren, memur, siyaset, muhakkak konsensüs ve elbirliği içinde bunun yapılması lazım'. TİSK olarak da ekonomik ve sosyal konseyin Anayasa'da yer almasını teklif ettik. Bununla ilgili Anayasa'da 3-4 madde daha değişiklik teklifimiz olacak. Kendilerine 'bu getirilen 23 maddenin dışında Anayasanın bir kaç değişikliği daha olsa ve bir daha Anayasa değiştirmek ihtiyacı duymadan bunu bir defada yapmayı tercih eder misiniz?' diye sorduk. Sayın Başbakan Yardımcısı, 'evet böyle düşünüyoruz. Bunu bir defada yapmak bizim de hayalimiz. Fakat ana meseleyi çok büyütüp, çok detaylandırırsak esasını kaybedebilir miyiz?' diye endişesini ifade etti.''

Türkiye'nin muhakkak yeni bir Anayasaya ihtiyacı olduğunu vurgulayan TİSK Yönetim Kurulu Başkanı Kudatgobilik, ''Bu Anayasa'yı her meclis gibi bu Meclisin de yapma ehliyeti mevcuttur. Kanunlar ve Anayasanın verdiği yetki çerçevesinde bunu yapabilecektir'' diye konuştu.

Kudatgobilik, getirilen tekliflerin daha da genişletilmesini, işçilerin, memurların, esnaf ve sanatkarın, ziraat odalarının ve işveren teşkilatlarının da görüşlerini alarak Anayasa değişikliğinin zenginleştirilmesini ve gelecek 30-40 senenin anayasasının oluşturulmasını istediklerini sözlerine ekledi.

Bu arada Tuğrul Kudatgobilik'in açıklamasından önce Çiçek ve İyimaya, diğer sivil toplum kuruluşları ile görüşmeleri olduğunu belirterek TİSK'ten ayrıldı.

A.A.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler