YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Değil cezaevine eve bile gidemez"
Balyoz Planı ile ilgili önce serbest bırakılıp ardından hakkında yakalama emri çıkartılan eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan'ın avukatı müvekilinin sağlık durumu ile ilgili açıklama yaptı, "Değil cezaevine gitmek, eve bile gidemez"
"Değil cezaevine eve bile gidemez"
05 Nisan 2010 / 13:06 Güncelleme: 05 Nisan 2010 / 13:13

''Balyoz Planı'' iddialarıyla ilgili soruşturma kapsamında haklarında yakalama emri çıkarılan 21 kişi arasında bulunan eski 1. Ordu Komutanı Emekli Orgeneral Çetin Doğan'ın avukatı Celal Ülgen, müvekkilinin rahatsızlığının ciddi olduğunu belirterek, ''Doktorların verdikleri bilgilere göre cezaevine gitmek değil, eve gitme olanağı bile bulunmuyor'' dedi.

Ülgen, emekli Orgeneral Doğan'ın tedavisinin sürdüğü GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesinde basın mensuplarına bilgi verdi.

Emekli Orgeneral Doğan'ın sabah saatlerinde EKG'sinin çekildiğini ve incelemelerin devam ettiğini belirten Ülgen, şunları söyledi:

''Rahatsızlığı ciddi. Doktorların verdikleri bilgilere göre cezaevine gitmek değil, eve gitme olanağı bile bulunmuyor. Şu andaki asıl rahatsızlık sağ bacağındaki uyuşmanın bir bel fıtığı sonucu olduğu yönünde. Bacaktaki uyuşma, bel fıtığındaki kasların sıkışmasından meydana geliyor. Sakatlık durumu olabilir, eğer ameliyat olmazsa. Doktorlar çok acil ameliyatını yapmak istiyorlar. Çetin Paşa başlangıçta, kesinlikle ameliyat olmak istemediğini belirtmişti.

'Ben 70 yaşındayım. Bu saatten sonra ameliyat olmak istemiyorum' diyordu. Ancak doktorlar, 'Ameliyat yapılmazsa giderilmesi olanaksız zararlar doğar, daha büyük sıkıntılar ve acılar çekersin' diyor. Hatta şöyle bir şaka yaptı Çetin Doğan Paşa: 'Ben cezaevinde yürek acısına dayandım, bacak acısına dayanamaz mıyım?' Ama doktorlar ısrarla ameliyatın yapılması gerektiğini söylüyor.''

Avukat Celal Ülgen, tahliyelerin ardından gelişen hukuki sürece ilişkin de şöyle konuştu:

''Dün akşam verilen kararın yok hükmünde sayıldığı yolunda bir dilekçeyi 12. Ağır Ceza Mahkemesine bildiriyoruz ve kararlarından rücu etmesini istiyoruz. Çünkü CMK'nın 104. maddesinin 2. fıkrası son derece açık. Tahliye kararlarına karşın, Cumhuriyet Savcısına itiraz yolu tanınmamış bu maddede. Bu açıdan bu dilekçeyi verdik. Bu konuda bir karar bekliyoruz. Kararı incelediyseniz. Kararın altında kararın kesin olduğuna veya itirazın kabul olmadığına ilişkin bir not yok. Bu nedenle böyle bir itirazda bulunduk. Sonucu bekleyeceğiz. ''

A.A.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler