YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dayakçı eşe özel mahkeme
Dayakçı eşe özel mahkeme
02 Ağustos 2012 07:38
HSYK, aile içi şiddete özel savcılar belirlenmesi talimatı verdi. İstanbul'daki savclara bir ayda 750 dosya geldi...

İstanbul Başsavcılığı aile içi şiddet suçlarına hızlı müdahale için, iki savcı görevlendirdi. Savcılara bir ayda 700'ün üzerinde dosya gelince, büro açılması için çalışma başlatıldı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, artan aile içi şiddet başvurularına karşı 2 savcıyı özel olarak sadece bu suça bakmak üzere görevlendirdi. Dosyaların yoğunluğu nedeniyle "Aile İçi Şiddet Suçları Bürosu" kurulması planlanıyor Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) geçtiğimiz aylarda bir genelge yayınlayarak kadına yönelik şiddetle etkin mücadele edilebilmesini sağlamak amacıyla "Ailenin Korunmasına Dair Kanunun Uygulanması" konulu bir genelge yayınladı. Genelgeyle, soruşturma ve tedbir talebinin ilgili mahkemeye iletilmesi ve verilen kararların infazının etkin hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilmesinin sağlanması için, takibin belirli cumhuriyet savcısı ve adliye personeli ile bürolarca yapılması istendi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nda bu görev, bir süre öncesine kadar Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı olarak görev yapan, daha sonra genel soruşturma bürosuna alınan Savcı Berna Altay'a verildi. Hrant Dink soruşturmasının savcılığını da yapan Altay, Başsavcı Turan Çolakkadı tarafından aile içi şiddete maruz kalan kişilerin yapacakları şikâyetleri değerlendirmek üzere görevlendirdi. Altay'a sadece mayıs ayında toplam 750 dosya ulaşınca Başsavcılık haziranda göreve ikinci bir savcı daha atadı. Genel soruşturma bürosu savcılarından Taner Tabel, Altay'ın yanına yardımcı verildi. Haziran ayında Altay'a 477, Tabel'e ise 254 aile içi şiddet dosyası geldi. Savcı Tabel'in diğer suçlardan elinde mevcut bulunan 269 dosya bu rakama eklenince elindeki dosya sayısı 523'e yükseldi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nda normal bir işleyişte bir savcıya ayda ortalama 200 soruşturma dosya düşüyor.

ANINDA 'TEDBİR'
İki savcı aile içi şiddet konusunda ihbarın yapılması ardından gecikmeksizin derhal soruşturma açıyor olaya uygun koruyucu ve önleyici tedbir kararı alıyor ve kararları ilgili kurumlara en seri şekilde ulaşmasını takip ediyor. Fakat savcılar yoğunluktan işlemleri yetiştirmekte güçlük çekiyor. Başsavcı Çolakkadı ile görüştüğü öğrenilen koordinatör savcı Altay'ın Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nda olduğu gibi "Aile İçi Şiddet Suçları Bürosu" kurulmasını teklif ettiği, Çolakkadı'nın da teklife sıcak baktığı öğrenildi. Aile İçi Şiddet Bürosu'nun, eylül ayında hazırlanacak yeni çalışma talimatnamesi ile hayata geçeceği belirtiliyor.  (Sabah)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler