YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davutoğlu'nun yoğun diplomasi trafiği
Davutoğlu'nun yoğun diplomasi trafiği
01 Ağustos 2012 16:54
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun yoğun diplomasi trafiği

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Irak'ın kuzeyindeki bölgesel Kürt yönetiminin lideri Mesud Barzani ile görüşmek üzere Irak'ın Erbil kentine gitti. Davutoğlu, gitmeden önce Ankara'da yoğun bir diplomasi trafiği gerçekleştirdi.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Bakan Davutoğlu, sabah ilk olarak Irak Ulusal Meclis Başkanı Usame Nuceyfi ve Irak Maliye Bakani Rafi İssavi ile telefonda görüştü. Davutoğlu, Nuceyfi ve İssavi ile Irak'taki son gelişmeleri değerlendirdi.

Davutoğlu daha sonra Ankara'yı ziyaret eden Benin ve Somali'nin dışişleri bakanlarını Dışişleri Bakanlığı konutunda ayrı ayrı ağırladı.

Afrika Birliği dönem başkanı olan Benin'in Dışişleri Bakanı Nassirou Bako-Arifari ile yapılan görüşmede, konuk bakan Türkiye'de büyükelçilik açmayı kararlaştırdıklarını, bu hususu teyit etmek üzere görüşme talep ettiğini söyledi. Benin Dışişleri Bakanı Nassirou Bako-Arifari, büyükelçilik açılıncaya kadar kısa süre içinde bir fahri konsolosun Ankara'da görev yapmasını arzuladıklarını kaydetti. Nassirou Bako-Arifari ayrıca, ekonomik ilişkileri geliştirmeyi istediklerini, bu çerçevede Türkiye'ye bir serbest ticaret bölgesi tahsis etmek istediklerini belirtti.

Konuk bakan gelecek yıl Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Afrika Birliği zirvesine beklendiğini hatırlatarak, Türkiye'ye Somali'ye yaptığı yardımlardan dolayı teşekkür etti.

Davutoğlu, bu olumlu haberlere teşekkür ederek, ilişkileri her alanda geliştirmeyi arzuladıklarını ifade etti. Davutoğlu, iki ülke arasında diplomat değişimi yapılması ve Beninli diplomatların Dışişleri Bakanlığı Diplomasi Akademisi'nde bulunmasını arzu ettiklerini söyledi.

Görüşmeye Benin'in Türkiye'ye akredite Paris Büyükelçisi ve Türkiye'deki Benin Fahri Konsolosu Mehmet Artuna Aysun da katıldı.

Davutoğlu, daha sonra Somalili mevkidaşı Abdullah Hacı Hasan ile bir araya geldi. Somalili konuk bakan, Türkiye'ye, yaptığı yardımlar ve düzenlediği İstanbul Konferansı'na yönelik katkılarından dolayı teşekkür etti. Türkiye'nin, halen Mogadişu'da Cibuti ve Etiyopya ile birlikte büyükelçiliği olan üç ülkeden biri olduğuna işaret eden Hasan, bunun psikolojik etkisinin kendileri için çok önemli olduğunu dile getirdi.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu da Türkiye'nin Somali halkına ve tüm kesimlerine olan desteğinin süreceğini belirtti.


-Erbil ziyareti-


Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, temaslarının ardından Irak'ın kuzeyindeki bölgesel Kürt yönetiminin lideri Mesud Barzani ile görüşmek üzere Irak'ın Erbil kentine hareket etti. Davutoğlu, akşam üzeri yapılacak görüşmelerin ardından heyetlerarası çalışma yemeğine katılacak.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu'na Erbil seyahatinde AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik de eşlik ediyor.

Davutoğlu, Erbil'e hareket etmeden önce ayrıca İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi ile de bir telefon görüşmesi yaptı. Davutoğlu, kendisini arayan Salihi ile Suriye'deki son gelişmeleri değerlendirdi. AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler