YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davutoğlu'nun masasındaki son anket
AK Parti'de seçimin ardından gerçekleştirilen en yeni, kapsamlı 3. çalışma partinin şu anki oy oranını yüzde 43,4 olarak gösteriyor.
Davutoğlu'nun masasındaki son anket
10 Ağustos 2015 / 07:41 Güncelleme: 10 Ağustos 2015 / 07:48

HDP oyları yatay seyrediyor. AK Parti tabanı yüzde 70'le erken seçim istiyor. CHP'lilerin büyük çoğunluğu ise koalisyonu destekliyor. Davutoğlu, hem yukarıdan hem aşağıdan gelen, "AK Parti hükümeti ile erken seçim" baskısı aldında.

İşte Milliyet'ten Serpil Çevikcan'ın köşesine taşıdığı "Masadaki anket ne diyor" başlıklı o yazısı:
 
AK Parti Genel Başkanı, Başbakan Ahmet Davutoğlu ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bugün buluşuyorlar. İki parti heyetlerinin koalisyonun olabilirliği konusundaki keşfedici mesaisinden beklenen iyimserlikte bir sonuç çıkmaması bu görüşmeyi önemli kılıyor.
 
Buluşma, her şeyi tersine çevirecek bir diyalog zaferiyle sonuçlanabilir mi? Yoksa yeni bir seçime daha çok yaklaştığımız gerçeğinin gölgesinde mi geçecek, bu atmosfer mi hakim olacak?
 
YÜZDE 43.4
 
Başbakan Davutoğlu’na, 7 Haziran seçimlerinin ardından pek çok saha çalışması sunuldu. Kamuoyu yoklamalarının yanı sıra, teşkilatın nabzının hangi seçenekte attığına dönük çok detaylı değerlendirmeler yapıldı.
 
Seçimin ardından gerçekleştirilen kapsamlı 3. çalışma en yenisi. Davutoğlu’nun masasında bu var. Bir başka deyişle, Kılıçdaroğlu ile bu kritik görüşmeye giderken elindeki son veriler bunlar.
 
NELER Mİ?
 
AK Parti’nin şu anki oy oranı yüzde 43.4 görünüyor. 7 Haziran’a göre yüzde 2'lik bir artış söz konusu. Parlamento dışı kalan küçük partilerin oy oranı 7 Haziran'da yüzde 5'i zor bulmuştu. Şimdi yüzde 2'ler seviyesinde. Yüzde 3 diğer partilere dağılmış görünüyor.

HDP YATAY GİDİYOR
 
7 Haziran seçiminin skorda değil minderdeki galibi HDP’nin yüzde 13'lük oy oranında ''HDP düşüşe geçti'' diye yorumlanabilecek bir değişiklik yok. HDP oyları henüz yatay seyrediyor.
 
Alevlenen PKK terörü ve buna verilen yanıt HDP'nin oy oranında artı ya da eksi yönde anlamlı bir değişikliğe henüz yol açmamış görünüyor. AK Parti tabanı yüzde 70’le erken seçim istiyor. ''Koalisyon olacaksa'' sorusunun cevabı ise ''MHP''.
 
AK Partililerin yüzde 70'i eğer koalisyon olacaksa bunun MHP ile olmasından yana. Yüzde 30'u ise CHP ile koalisyonu istiyor.
 
BİRİNCİ TERCİHLER BAMBAŞKA

 
CHP'lilerin büyük çoğunluğu ise koalisyonu destekliyor. Seçimden hemen sonraya göre AK Parti-CHP koalisyonunu destekleyenler artmış durumda. CHP'lilerin yüzde 22'si AK Parti ile koalisyona ''evet'' diyor.
 
Yüzde 28'i ''AK Parti-MHP koalisyonu uygun olur'' görüşünde.
 
Geriye kalan yüzde 50'lik blok ise, CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun 7 Haziran gecesinden bu yana ilk tercihi olan muhalefet bloğunun ortaklığından, CHP-MHP-HDP'nin koalisyonundan yana.
 
Bir başka deyişle koalisyon için umutların bağlandığı iki partinin tabanları açısından diğeriyle ortaklık birinci tercih değil.
 
Bu tablonun parti üst yönetimlerine de ilk günlere göre daha çok hakim olduğu biliniyor.
Başbakan Davutoğlu'nun bugün CHP lideri ile yapacağı görüşmeden olumlu bir sonuç çıkmazsa kapısını çalacağı MHP'nin tabanının ne istediği de önemli.
 
Davutoğlu'na sunulan çalışmaya göre MHP lideri Devlet Bahçeli'nin katı tutumuna karşın MHP tabanının yarısından fazlası ise hala koalisyonu destekliyor. Bunların yüzde 70'i de AK Parti-MHP koalisyonu istiyor.

yayın
 // selami özde
lütfen tuttuğum bu aynayı (yorumları)yayınlayın...
10 Ağustos 2015 Pazartesi 12:39
ANKETÇİ CENNETİ
 // SELAMİ ÖZDE
ANketçileri gerçekten takdir ediyorum,KARŞILARINDAKİLERİ MAYMUNA ÇEVİRDİLER,tabi bu bir beceridir.Halbuki ben olsam bunları asla muhatap almam,partilerin bilmem şu kadar üyeleri var,koordine et,sakaryadaki üyelerini bolu ya anketör olarak görevlendir.kucak dolusu parayı zaten anketçilere veriyorsun,çokmu zor,aklından zoru olanlar üyelerinizi seçimlerde sandık başlarına müşahit yapıyorsunuz,ki bu müşahitlerin çoğu gönüllü a akılsızlar,o zaman güveniyorsunuzda bu işlerde neden olmasın...
10 Ağustos 2015 Pazartesi 12:29
hata ettik deyip, pişman olunca bize ağlamayın.
 // hursit dilaver
hele bir koalisyon ortağı olsunlar AKPliler sokağa çıkamaz hale gelecek.vatandaş değil. AKPli bakanlar falan. hele buna paralel çete baskısını da paralelin hazırladığı neler var neler.. hepsi hukumeti bekliyor. sayın başbakana iletiniz. CHP ile iyi niyet gösterisi olmaz.onlar MHP değil.kanınız uyuşmaz...zaten paralelciler,CHPlilere bakan danışmanlığı yapacak ve bakanlıkları idare edecekler.. unutmayın bu sözumu..işte ortak olacakların adıyaman raporu. hele hukumeti kursunlar neler göreceksiniz....
10 Ağustos 2015 Pazartesi 11:30
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler