YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davutoğlu'nun çağrısına küstah cevap
Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun dün KKTC'ye gerçekleştirdiği ziyaret sırasında Kıbrıs konusunda Yunanistan'a yaptığı, 'Gelin barışı birlikte inşa edelim. Çay içelim, sohbet edelim' çağrısına Yunan Dışişleri Bakanlığı'ndan küstahça yanıt geldi.
Davutoğlu'nun çağrısına küstah cevap
17 Eylül 2014 / 13:28 Güncelleme: 17 Eylül 2014 / 14:01

Yunan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Konstantinos Kutras, KKTC'deki Türk askerinin varlığına vurgu yaptı. 

İlk yurtdışı ziyaretini KKTC'ye gerçekleştiren Başbakan Ahmet Davutoğlu, KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile düzenlediği ortak basın toplantısında, 'Doğu Akdeniz'e barış gelsin' diyerek Yunanistan Başbakanı'na çağrıda bulunmuştu. Başbakan Davutoğlu'nun yapmış olduğu açıklamaların ardından Yunan Dışişleri Bakanlığı'ndan küstah bir açıklama geldi. 

Yunan gazetecilerin Davutoğlu'nun yaptığı açıklamalar ile ilgili sorusuna Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Konstantinos Kutras, 'Yunanistan, uluslararası hukuk çerçevesinde? Genel Sekreteri'nin iyi niyet heyetini ve Kıbrıs Cumhuriyeti Devlet Başkanı Nikos Anastasiadis'in sorumluluğunda BM Güvenlik Konseyi kararları ve AB müktesebatı temelinde adil ve kalıcı bir çözüme ulaşılması yönündeki tüm inisiyatiflerini destekliyor.

Sorunun esası ile ilgili özlü inisiyatifler üstlenerek çözüme ulaşılmasına katkı sağlamak artık Türkiye'nin elinde. Yani, işgal ordularının varlığı, AİHM kararlarının yerine getirilmemesi ve Kıbrıs Türk tarafının toplumlar arası görüşmelerde bugüne kadar sürdürdüğü isteksiz tavır gibi konulardan bahsetmekteyiz' yanıtını verdi. 

Başbakan Davutoğlu'nun açıklamaları, Yunan To Vima gazetesinin internet sitesinde 'Ahmet Davutoğlu'ndan çay diplomasisi' yorumu ile yer aldı.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler