YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davutoğlu'nu Ak Parti'de istemeyenler var mı?
Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan'ın moderatörlüğünde yayınlanan 'Sivil Düşünce' programında bu hafta Davutoğlu'nun adaylığı ve PKK heykeli krizi vardı.
Davutoğlu'nu Ak Parti'de istemeyenler var mı?
23 Ağustos 2014 / 06:15 Güncelleme: 23 Ağustos 2014 / 08:39

Kanal A'da yayınlanan ve Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan'ın moderatörlüğünde, Tamer Korkmaz, Orhan Miroğlu ve Celal Kazdağlı, 'Sivil Düşünce' programında Türkiye'nin gündemini değerlendirdiler.

"Neden Ahmet Davutoğlu Ak Parti Genel Başkan ve Başbakan adaylığına tercih edildi?" sorusu üzerine Orhan Miroğlu şunları söyledi:

"Parti içerisinde bu işi yapabilecek birçok isim var. Fakat Davutoğlu bir adım önde görüldü. Davutoğlu'nun akademik kariyer yaparken yazdığı birçok makalede siyasi düşüncesini ifade ediyor. Ak Parti'nin felsefesini çok iyi taşıyan birisi. Bu sadece içte değil dışta da olmalı. Bizim iç meselelerimizde batının etkisi kırıldı. Bunun düşünsel hazırlığını başta Davutoğlu ve diğer üyeler yaptı.

Davutoğlu kendisi ve dünyadaki ezilen halklar arasında somut olarak bağ kurmayı becerebilmiş bir isimdir. Bugün Filistin'e gitse, dünyanın birçok yerinde ayakta alkışlandığı gibi orada da ayakta alkışlanacaktır.

Benim Türk akademik dünyasına karşı bir önyargım vardı. Fakat, Davutoğlu'nun Stratejik Derinlik kitabını okuduğumda yıktım. Türk aydınına karşı düşüncelerimi değiştirdi. "

Davutoğlu'nun adaylığına itiraz gelir mi?

Konuyla ilgili olarak Celal Kazdağlı şöyle konuştu:

Bu saatten sonra gelebileceğini sanmıyorum. İçeriden bunu istemeyenler, kendi isimlerini duymak isteyenler olabilir ama bir çıkış olacağını sanmıyorum. Parti bunu kabullenir. İkinci bir aday çıkmadan kongre yapılacaktır.

Bakanlar Kurulu'nda değişime gitmesi daha doğru olur. Üç dönem kuralı sebebi ile 2015 yılında gidecek olanlar var. Davutoğlu halkın karşısına yaptığı icraatlarıyla, yeni kadrosuyla yola çıkması daha doğru olur.

Adayın açıklanacağı son ana kadar Davutoğlu'nun ismini bilerek görmeyenler oldu. Taraf Gazetesi'nin bile manşeti o gün IŞİD ile ilgiliydi. Böyle şeyler enerjiyi boşa harcatır. Davutoğlu buna karşı önlem almalı. Yeni isimlerle bununla mücadele etmeli. Paralel yapı ile mücadele bundan sonra da devam edeceği için yeni isimlerle yola devam etmesi daha iyi olacaktır. Partinin içerinde de bütünlük kalması için bu gerekli.

"Önümüzdeki on ay kolay geçmeyecek"

Miroğlu: "Bu 10 ay kolay geçmeyecek. Başbakan'ın seçilmesinin meşru olmadığına dair CHP'lilerin söylemleri oldu. Bunlar Ak Parti içerisinde ses bulabilir. 2019'a kadar devam eden liderlik Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı, Davutoğlu'nun Başbakanlığı'nda gidecek. Ama bunu yıpratmak isteyecekler. Ak Parti'yi Erdoğan'ın elinden almak isteyenler, Davutoğlu'nun da elinden almak isteyecekler. Ak Parti'ye gönül vermiş insanların, bu reform, bu Anadolu ihtilali sürecinde işe dört elle sarılmaları lazım.

Üç aşama olacağını söylemiştik. Birincisi 30 Marttı, ikincisi Cumhurbaşkanlığı seçimi, üçüncüsü ise 2015 seçimleridir. Bunda da Ak Parti'ye karşı olanlar partiyi yıpratmak isteyeceklerdir."

Davutoğlu'nun seçilmesinin nedeni...

Tamer Korkmaz: "Davutoğlu'nun seçilmesinin nedenlerinden birisi paralel yapı ile mücadele etmesidir. Davutoğlu Türkiye'nin bağımsızlığını temsil eden siyasetçilerden birisidir. Paralel yapı ile mücadele hayati bir mücadeledir. Devleti yeniden ele geçirmek istiyorlar, batıya bağımlı olmasını istiyorlar. Sadece Davutoğlu değil kabinedeki herkes paralel yapıya karşı mücadele edebilecek isimler olmalı. Bütün bakanlar bu konuda hassas olmalıdırlar.

Diğer taraftan da Ak Parti'nin kendi teşkilatlarında da yenilenmeye ihtiyacı var. Buna siyasi mücadele olarak bakmak yanlış olacaktır. Türkiye'deki ecnebiler, derin yapılar, baronlar tekrar Türkiye'yi uluslararası alanda bağımlı hale getirmeye çalışıyorlar.

Çadır yakma eyleminde ve tabelalarda TC'lerin sökülmesi olayında hep paralel yapı çıktı. Gezi olaylarında, gezi olaylarına ivme kazandıran, çadır yakma olaylarında paralel polis olduğu kanıtlanmıştır. Kırmızı elbiseli kadına saldırması için arkadan talimat verenin de paralelci olduğu ortaya çıkmıştır."

 

 

KANALAHABER.COM/ÖZEL İÇERİK

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler