YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davutoğlu'ndan Putin'e söylem çağrısı
Davutoğlu ve Aliyev ortak basın toplantısı düzenledi. Davutoğlu, dağlık Karabağ sorununda Azerbaycan'a desteğini yineledi ve Rusya Devlet Başkanı Putin'e çağrıda bulundu.
Davutoğlu'ndan Putin'e söylem çağrısı
03 Aralık 2015 / 14:50 Güncelleme: 03 Aralık 2015 / 15:37

Başbakan Davutoğlu, Rusya Devlet Başkanı Putin'e çağrıda bulunarak, "Öncelikle söylem düzeyindeki tansiyonu düşürelim" dedi

İşte açıklamalardan satır başları,

HAYDAR ALİYEV:

Ermenistan'ın karabağ'ı işgali ortadadır. TANAP'ta hiçbir problem yoktur. Gerekli ekonomik ortaklığımız devam etmektedir. Askeri ortaklığımız sürüyor. Türkiye, doğalgaz sevkiyatında ana güzergahtır. Türkiye'nin güçlü olması bizi sevindirmektedir. Önemli olan bizi kardeşliğimizdir.

AHMET DAVUTOĞLU:

Türkiye olarak tutumumuz açık ve nettir, Azerbaycan'ın işgal altındaki topraklarının tümü, bir santimetrekare dahi kalmayıncasına Azerbaycan'a ait olana kadar Türkiye Azerbaycan'a verdiği desteği sürdürecek.

RUSYA'NIN EKONOMİK AMBARGOSU

Türkiye'nin hiçbir şekilde müsebbibi olmadığı bir kriz sebebiyle Rusya'nın Türkiye'ye ekonomik ambargo uygulama kararı almasını da büyük çelişki olarak görüyoruz. Kendilerine ekonomik ambargo uygulandığında bundan hoşnut olmayanlar, başkalarına da ekonomik ambargo uygulamamalıdır.

PUTİN'E ÇAĞRI

Bir kez daha Rusya'ya, bugün dahi söylemi, tansiyonu yükselten açıklamalar yapan Sayın Putin'e de buradan çağrıda bulunuyorum. Öncelikle söylem düzeyindeki tansiyonu düşürelim. Karşılıklı ithamlar yerine konuşma zemininde buluşalım. Sonra eğer olayın aslıyla, nasıl olduğuyla ilgili bilgi almak istenirse bunları zaten paylaştık ama bir daha paylaşırız.

Ben hep can Azerbaycan derim. Türkiye'de kim hükümet kurduysa ilk ziyaretimizi manevi memleketim Bakü'ye geldim.

Büyük liderimiz Haydar Aliyev iki devlet tek millet demişti. Burada çok güzel görüşmeler yaptık. Bakanlarımızı Cumhurbaşkanı'yla tanıştırdım.

Azerbaycan 2005'ten bu yana çok büyük mesafe kat etti. Eğer Azerbaycan'ının bir durumu varsa Türkiye onun yanındadır. Bunu sözlerle bırakmıyoruz. Projelerle destekliyoruz. TANAP projesi karşılıklı güven ilişkisi içerisinde oldu.

TANAP Bakü - Tiflis ve Ceyhan iki büyük projedir. TANAP'ın bitmesi Avrupa'yı da etkileyecektir.
Avrupa liderlerine de söyledim: En güvenilir hattın Hazar yolu olduğunu söyledim. Çin'le de bu tür görüşmeler de bulundum.

Biz Bakü'yü Asya'nın yükselen yıldızı olarak görüyorum.

Rusya'nın en zor zamanlarında, Rusya'ya uygulanan ambargolara biz katılmadık.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler