YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davutoğlu'ndan Putin ve Esed'e sert tepki
Başbakan Davutoğlu, Esed'in Bayırbucak Türkmenlerine yaptığı saldırılara tepki gösterdi. Davutoğlu, "Her şeyden önce şunu ifade etmek isterim, bu saldırı dahi Suriye rejiminin ne kadar kanlı ve barbar olduğunu ortaya çıkarmıştır" dedi
Davutoğlu'ndan Putin ve Esed'e sert tepki
20 Kasım 2015 / 15:02 Güncelleme: 20 Kasım 2015 / 15:17

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Esed güçlerinin Bayırbucak Türkmenlerine yaptığı saldırılara tepki gösterdi.

İşte Davutoğlu'nun o açıklamaları;

Köy köy takip ediyoruz

"Suriye rejimine buradan bir kez daha uyarılarda bulunuyoruz. Her yerde olduğu gibi sadece Türkmen olmaları hasebiyle değil Türkmen, Arap, Kürt hiçbir ayrım yapmadan biz sınırımızın yakınında sivillere dönük yapılan saldırıların hepsine anında, gerekli girişimlerle tepkimizi ortaya koyduk. Şu anda 40 Türkmen yaralı mevcut. Köy köy meselenin takibindeyiz. Rusya tarafıyla da bu anlamda Türkiye'nin hassasiyeti olan bölgelerin, köylerin bildirilmesi konusunda bir görüşme oldu"

Türkmen kardeşlerimize saldırıyorlar

"Son günlerde özellikle Bayırbucak bölgesinde Suriye halkına genelde ama özelde de Türkmen kardeşlerimize dönük olarak çok yoğun bir saldırı söz konusu. Dün gece bütün gece boyunca askeri, istihbari ve diplomatik birimlerimizle değerlendirmeler yaptık. Her şeyden önce şunu ifade etmek isterim, bu saldırı dahi Suriye rejiminin ne kadar kanlı ve barbar olduğunu ortaya çıkarmıştır. Tamamıyla sivillere dönük bir saldırıdır."

"Birincisi, sivil halka karşı yapılan her türlü saldırıya karşıyız. İkincisi, sınır boylarımızda yeni mülteci dalgası oluşturacak saldırılara zaten karşıyız. Üçüncüsü de Bayırbucak Türkmenleri asırlarca orada yaşamış kardeşlerimizdir diğer Suriyeliler gibi. Onlara dönük bu barbarca saldırıyı en şiddetli şekilde kınıyoruz ve bu konuda da herkesi duyarlı davranmaya bir kez daha davet ediyoruz. 'Teröre karşı mücadele veriyoruz' iddiasıyla oradaki Türkmen, Arap, Kürt kardeşlerimize dönük yapılan katliamları da kimse meşru kılamaz."

Rusya'ya da tepki gösterdi

"(Türkmen köylerine yönelik harekat) Rus uçaklarının katıldığı bilgisi de söz konusu. Onun için dün gece vakti itibarıyla, Dışişleri Bakanımıza, Rus Büyükelçisi'nin bakanlığa çağrılarak bu konuda gerekli bilgilendirme için ve gerekli girişimlerde bulunulması talimatı verdim. Gece Rusya Büyükelçisi de bu anlamda bakanlığımıza çağrıldı. Kendilerine çok açık bir ifadeyle, eğer Rus Hava Kuvvetleri ve Rusya'da askeri bir mevcudiyeti DEAŞ'a karşı mücadele edecekse, bunu DEAŞ'a karşı yapmalılar ama Türkiye'nin sınır boylarında sivil halka karşı katliam mahiyetinde ve misket bombaları da atacak şekilde eğer sivil halk Türkiye'ye yöneltilir, yeni bir mülteci akımı ortaya çıkarsa, bundan, bu konuda katkıda bulunan herkes sorumlu olur."

Hükümet kurma süreci

"Basınımız kriz ve bakan çıkarmak konusunda mahir, Cumhurbaşkanlığı makamıyla Başbakanlık arasında her zaman sağlıklı bilgi iletişimi vardır. Sayın Cumhurbaşkanımız Ankara'ya geldiğinde Bakanlar Kurulu'nu konuşacağız. İnşallah en kısa zamanda açıklayacağız."

Mali'deki baskınla ilgili bilgi verdi

Başbakan Davutoğlu, Mali'deki otelde rehin alınan 7 vatandaşımızın 5'i kurtarıldı. Rehin 2 vatandaşımızın sağlıkları iyi" dedi.

 

 // misafor
Suruyeki turkmenlere nezaman yardim rdecegiz oldukten sonrami ucak savar verilmeli yoksa hepsi olecek...
20 Kasım 2015 18:42
Kınamayıda unutmayın
 // Ferhat Coşgun
Tepki mepki istemiyoruz. Suriye Türkmenlere stinger füzeler yollayın veya kara operasyonu yapalım......
20 Kasım 2015 16:15
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler