YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davutoğlu'ndan muhalefete 'Anayasa' çağrısı
Başbakan Davutoğlu 12 Eylül anayasasının değişmesi gerektiğini belirtti ve muhalefete "8 Haziran'dan itibaren bir araya gelelim ve anayasayı değiştirelim" önerisinde bulundu.
Davutoğlu'ndan muhalefete 'Anayasa' çağrısı
31 Mayıs 2015 / 12:12 Güncelleme: 31 Mayıs 2015 / 12:44

Başbakan Ahmet Davutoğlu Haberturk canlı yayınında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Davutoğlu, "Seçim neticesi ne olursa olsun demokratik sivil bir anayasa yapmamız lazım. Türkiye'de yargının yenilenmesine ihtiyaç var. Yargı reformu stratejisini adım adım uygulayacağız. Bürokrasi çok yıprandı. Bazı bakanlıklar yeniden yapılandırılabilir" şeklinde konuştu.

İşte Davutoğlu'nun konuşmasından satırbaşları:

Çözüm sürecinin kilitlendiği yer; silahlar bırakılacak mı bırakılmayacak mı? Bize çıkıp söylemeleri lazım. Biz silahları bırakacağız dedikleri takdirde her şey konuşulur hiçbir sınır tanımadan. 8 Haziran'dan sonrası kimi muhatap alacağımızı gözden geçireceğiz. Siirt'deydim bana isimlerini verdiler. 5 genç dağa kaldırılıyor. Aileleri tehdit ediliyor. Muhtarlar tehdit ediliyor. Tabi biz bunların karşısında tedbir alacağız. 1 Ekim'de görüştüğümüz Demirtaş, eğer 6 Ekim'de ayaklanın diye tweet atıp, silahlanın diye tweet atıyorsa burada bir niyet problemi var demek. Bizim açımızdan çözüm sürecinde kesintiye uğrayan şey, bununla ilgili olarak belli tarafların kendi gündemlerini dayatmaları. Silahsızlanma... Bir kere duydunuz mu Demirtaş'tan artık silahı gömmemiz lazım dediğini gördünüz mü? HDP'ye destek veren aydınlar ki çoğunu tanıyorum, o destek mesajının içinde HDP PKK ile arasına mesafe koysun diyebiliyor mu? Çözüm sürecinin kilitlendiği yer burası. Silahları bırakacaklar mı bırakmayacaklar mı? Ama benim elimde silah olacak, ben de bu silahı istediğim zaman kullanacağım. 7 Haziran'da barajı aşmazsam silah kullanacağım yaklaşımına gelirse, çözüm süreci devam eder, muhatap olma nitelğini bu unsurlar kaybeder.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler