YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davutoğlu'ndan Merkel'e: Sizin silahın PKK'da ne işi var?
Başbakan Davutoğlu’nun Merkel ile yaptığı görüşmede, Almanya üretimi tanksavarların PKK’nın eline geçmesi konuşuldu.
Davutoğlu'ndan Merkel'e: Sizin silahın PKK'da ne işi var?
28 Eylül 2015 / 12:07 Güncelleme: 28 Eylül 2015 / 12:14

Başbakan Ahmet Davutoğlu, BM Genel Kurulu Genel Görüşmeleri'ne katılmak üzere bulunduğu New York'ta, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile bir araya geldi.

Suriyeli mültecilerle ilgili konu masaya yatırılırken yaklaşık 45 dakika süren görüşmede Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu ile MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın da bulunması dikkat çekti.

Bu görüşmede Fidan aracılığı ile iki konunu daha gündeme getirildiği iddia edildi. Bu iki konu ise PKK tarafından Almanya'nın ürettiği tanksavarların kullanılması.

PEŞMERGEYE VERİLMİŞTİ

İddialara göre Türk heyeti Merkel ile Almanya'nın ürettiği ve IŞİD ile mücadele için peşmergeye verdiği tanksavarların PKK'nın eline geçmesini gündemdeki maddelerden biri oldu.

Bilindiği üzere Almanya, IŞİD ile mücadele kapsamında Kuzey Irak'taki Barzani kontrolünde Peşmergelere askeri mühimmat ve eğitim desteği vermişti.

Mühimmat konusunda ise tanksavar olarak kabul edilen zırhlı araçlara karşı kullanılan Milan roketleri ile Panzerfaust roketatarları dikkat çekmişti.

DAĞLICA'DA KULLANILDI

Türk istihbarat birimleri tarafından yapılan çalışmalarda bu iki silahın PKK'nın eline geçtiği tespit edildi. Hatta PKK'nın Türkiye'de gerçekleştirdiği bazı eylemlerde bu silahların aktif olarak kullanıldığı da belirlendi.

Güvenlik birimleri 17 askerin şehit olduğu Dağlıca baskının özellikle Milan tanksavarının kullanıldığını tespit etti. İşte Merkel ile yapılan görüşmede bu konu gündeme getirildi.

 // Kaan
Altı üstü yalan merkebin soyleyemiyor açıkça biz pkk ya sattik diye üretilen silahı sizin üstünüzde deniyoruz diyemiyor...
28 Eylül 2015 13:19
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler