YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davutoğlu'ndan kritik seçim hükümeti açıklaması
Başbakan Ahmet Davutoğlu siyasi gündeme ilişkin açıklamada bulundu.
Davutoğlu'ndan kritik seçim hükümeti açıklaması
23 Ağustos 2015 / 14:26 Güncelleme: 23 Ağustos 2015 / 15:10

Alevi Kültür Dernekleri Genel Merkezi ziyaretinin ardından konuşan Davutoğlu'nun açıklamalarından satır başları,

Uygun gördüğüm isimlere teklif götürürüm

Ben en doğru adaylara, en doğru bakanlıkları teklif etmeyi uygun görürüm. Şu ana kadar 7 Haziran'dan beri, milletimiz de şahittir, tek bir santim hukuktan, anayasadan, yasal çerçeveden sapmadık, bundan sonra da sapmayız. Ümit ederim herkes, bu ulvi ve milli görev için elini taşın altına koyar. Birlikte, suhuletle temsil kabiliyeti yüksek bir meclis oluşturmak için seçimlere gideriz." dedi.

3 dönem ve başka konularda değişiklik olacak

Felsefi yaklaşım itibarıyla doğru bir ilke olduğunu hep kabullendik ama bu sefer özel bir durum hasıl oldu. Çok kısa bir sürede 2 ayda, 3-4 ayda bir dönem bitmiş oldu. Bunu dönem olarak saymak, bazı arkadaşların tam da siyasete girmiş ve 2 dönemdir tecrübe edinmiş arkadaşların birikimlerini kullanmak bakımından zorluklar doğurur. Dönem olarak saymamak da bu sefer 3 dönemi doldurmuş olan arkadaşların hakları bakımından yanlışlık olur. Bir heyet oluşturduk, bir tüzük heyeti, son MYK'da. Tüzük heyetinde bu konuda çalışma talimatı verdim ama tüzüğümüzde sadece bu değil, başka değişikliklerin olmasını da planlıyoruz."

Cumhurbaşkanımızın takdiridir

Kılıçdaroğlu'na hükümet kurma görevinin verilmemesine ilişkin konuşan Davutoğlu, "Perşembe günü Kılıçdaroğlu ve Bahçeli'ye çağrıda bulunmuştum. Keşke cumhurbaşkanımızı böyle bir karar vermek zorunda kalmamış olsaydı. Keşke biz siyasi partiler buna bir çözüm bulsaydık.Şimdi işleyiş de böyle olacak. Ümit ederim ki teklif götürdüğümüz, daha 24 saatlik süreç var. Böyle bir durum olması halinde, bütün elimdeki imkanlar ve gördüğüm perspektifleri de değerlendirerek en uygun isimlere teklif götürürüm. Kılıçdaroğlu'na görevin verilip verilmemesi cumhurbaşkanımızın takdiridir" dedi.

Davutoğlu, "Şu ana kadar 7 Haziran'dan beri, milletimiz de şahittir, tek bir santim hukuktan, anayasadan, yasal çerçeveden sapmadık, bundan sonra da sapmayız. Ümit ederim herkes, bu ulvi ve milli görev için elini taşın altına koyar. Birlikte, suhuletle temsil kabiliyeti yüksek bir meclis oluşturmak için seçimlere gideriz" ifadelerini kullandı.

 

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler