YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davutoğlu'ndan kritik operasyon açıklaması
Başbakan Davutoğlu DAEŞ'e yönelik hava operasyonuyla ilgili soruları cevapladı. Türkiye'nin sınır güvenliğini koruduğunu ve bir savaşın içerisinde olunmadığının altını çizen Davutoğlu, "Sınırı geçme ihtiyacı hissedilmiş olsaydı da geçilirdi" dedi.
Davutoğlu'ndan kritik operasyon açıklaması
24 Temmuz 2015 / 13:15 Güncelleme: 24 Temmuz 2015 / 13:39

Davutoğlu'nun açıklamalarından satır başları,

Yargı ve Danıştay ile ilgili konuları istişare ettik. Bugğn sabah itibariyle başlayan operasyonla ilgili bilgi aktarmak iserim. Çevre ülkelerinin çoğunda kamu düzeni sarsılmış. Son derece kaotik bir dönem yaşanıyor.

Türkiye bir terör saldırısı ile karşı karşıya kaldı

Türkiye bir taraftan kendi güvenliğini tahkim etmek zorunda. Çevre ülkelerin çoğunda günlük hayatı sürdürmek bile mümkün değil. Ama Türkiye bölgede çok güçlü bir devlet olduğunu ortaya koydu. Türkiye bir terör saldırısı ile karşı karşıya kaldı. Türkiye'de demokrasi kökleşmiş ve katılımı son derece yüksek bir seçim gerçekleşmiş, temsil kabiliyeti olağanüstü, dünyada örneğine az rastlanacak yüzde 95'e çıkmış bir Meclis tablosu varken teröre, şiddete tevessül edilmesi hem bir tesadüf değildir hem de mutlaka mukabele edilmesi gereken bir tehdittir.

DAEŞ hedefleri ortadan kaldırıldı

 "Bu sabah itibarıyla silahlı kuvvetlerimiz aldıkları talimat çerçevesinde Suriye sınırında, Türkiye'yi tehdit etme potansiyeli taşıyan DAEŞ hedeflerini, bize arz edilen noktalar olmak üzere yüzde 100 isabetle, tam bir başarıyla ortadan kaldırmıştır."

Silahlı kuvvetlerimiz aldıkları talimat çerçevesinde DEAŞ hedeflerini yüzde yüz isabetle ortadan kaldırmıştır. Bugünkü operasyonlar noktasal değildir, bu bir süreçtir. Teröre karşı yürüteceğimiz süreç geniş kapsamlıdır.

PKK ve DAEŞ arasında...

PKK'nın terör eylemleri ile IŞİD'in terör eylemleri arasında neredeyse bir paralellik var, ortak zeminde buluşabiliyorlar. Türkiye Cumhuriyeti sınırlarına kim tehdit oluşturacak mahiyette yaklaşırsa gerekli tedbir alınacaktır.

Şam'a bilgilendirme yapıldı mı?

İncirlik'in açılması ve bu bağlamdaki müzakereler ayrı bir konudur. Şam yönetimine bilgi verilmesi söz konusu değildir.

İstanbul merkezli terör operasyonları

Binlerce polisin katıldığı geniş kapsamlı noktasal operasyonlar yürütülüyor. Şu ana kadar 297 kişi gözaltına alınmıştır. Operasyonlarda 37 yabancı uyruklu kişi gözaltına alındı. Bütün maskeliler tek tek yasaların gerektirdiği cezayı alacak.

Ceylanpınar'da polislerimizin şehit edilmesiyle ilgili olarak 35 kişi, Diyarbakır'da polisimizin şehit edilmesiyle ilgili olarak da 19 kişi gözaltına alındı. Bu çerçevede kimin bu cinayetlerle ilişkisi varsa, kimin varsa bu bizim bu polislerimizin ailelerine, ülkemize borcumuzdur. Askerlerimizin şehadetine sebep olan DAEŞ militanları dün ve bugün gerekli mukabeleyi görmüşse polislerimizi kalleşçe, alçakça şehit edenler de kesinlikle kimin eli varsa cezalandırılacaktır. Bundan kimsenin tereddüdü olmasın. Türkiye Cumhuriyeti Devleti demokratik özgürlüklerin yaşandığı bir devlettir. Ama kamu düzeninin sarsıldığı, sarsıntıya uğradığı bir ülke hiçbir zaman olmayacaktır. Özgürlükleri güvenlikle birlikte yaşamaya devam edeceğiz."

YÜZÜ MASKELİLERE KESİNLİKLE İZİN VERİLMEYECEK

İstanbul'da ciddi bir terör odağı olana gruplara yapılan operasyonda, gözaltına alma durumunda silahla mukabele edilmiş ve 1 kişi ölmüştür. İstanbul'da kimse maske ile gösteri yapmaya kalkışmasın. Bu tip gösterilere kesinlikle izin vermeyeceğiz.

Ağrı, Adıyaman ve Şırnak ile ilgili operasyonlarımız devam edecek. Burdan bu bölgelerdeki vatandaşlarımıza sesleniyorum, kim yapıyorsa bunlara son verecek, kimse devlete paralel örgütlenme gibi durumlara giremez. IŞİD, PKK, DHKP-C'ye yönelik operasyonlar kesintisiz sürecek. Bir bedel ödeten karşılığında 10 mislini görür. Bir taraftanda hükümet kurma çalışmaları sürüyor, ancak biz görev yaptıkça gereken adımları atarız. Bunlar birer huzur operasyonudur.

BU NOKTAYA GELİNMEZDİ

Güvenlikli bölge 3 yıl önce kurulsaydı bu noktaya gelinmezdi. Bu operasyonun hedefi Türkiye sınırlarındaki tüm terör yapılanmaları. ABD ile Türkiye'nin kaygılarını gözeten bir mutabakat vardır. Bunu gururla söylüyorum; sınıra girilmeden, tespit edilen hedefler bütün hedefler vurulmuştur. Suriye sınırına girme ihtiyacı olsa gereken yapılırdı.

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler