YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davutoğlu'ndan Kıbrıs tazminatı yorumu
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, AİHM'in Türkiye'yi tazminata mahkum ettiği Kıbrıs Barış Harekatı kararı öncesinde açıklama yapmıştı.
Davutoğlu'ndan Kıbrıs tazminatı yorumu
12 Mayıs 2014 / 19:43 Güncelleme: 12 Mayıs 2014 / 19:50

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Türkiye'yi 90 milyon euro tazminat ödemeye mahkum etti.

Buna göre Türkiye'nin 30 milyon eurosu Kıbrıs Barış Harekatı'nda kaybolanların ailelerine, 60 milyon eurosu da Kuzey Kıbrıs'taki Karpaz Yarımadası'nda yaşayan Rumlar'a ödemesine karar verildi.

AİHM'in Kıbrıs kararı öncesinde Davutoğlu açıklama yapmıştı. Dışişleri Bakanı yaptığı açıklamada "Kararın yok hükmünde olacağını" söylemişti.

Davutoğlu: Bizi bağlamaz

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, kararın açıklanmasından önce yaptığı açıklamada, "Uluslararası hukuk bağlamında ne bağlayıcıdır ne de bizim açımızdan kıymet ifade eder" demişti. 'Birleşmiş Miller(BM) Filistin Halkının Vazgeçilmez Haklarının Kullanılması Komitesi'nin Sheraton Otel'deki 'Kudüs' konulu toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin sorularını cevaplayan Davutoğlu, "Bu dava, 10 yıl sonra tekrar gündeme getirildi. Kesinlikle uluslararası hukuk bağlamında ne bağlayıcıdır ne de bizim açımızdan kıymet ifade eder. Hukuk açısından sakıncalarının olmasının yanında zamanlaması yanlıştır. Çıkması durumunda tabii bu karar. Tam Kıbrıs'ta kapsamlı barış kapsamında müzakereler ivme kazanmışken Türkiye'nin öncülüğünde bir süreç başlamışken, kapsamlı müzakerelerin psikolojik açısından doğru olmamıştır. Bu karar alınacak olursa, bu Kıbrıs Barış Müzakereleri konusunda da şu ana kadar oluşan psikolojik atmosfere uyumlu değil" diye konuşmuştu.

Karpaz'daki 715 Rum'a 60 milyon

Bilindiği üzere Kuzey Kıbrıs'ta yer alan Karpaz Yarımadası'nda yalnızca 715 Rum yaşıyor. AİHM'in kararına göre 60 milyon EURO, 715 Rum'a verilcek.

Katliamlara sessiz kalan Avrupa

Türkiye'nin Kıbrıs'a harekat düzenlemesinin öncesinde, Rumlar'ın bölgedeki Türkler'e yönelik katliamlar yaptığı arşivdeki belgelerle ispatlı. Avrupa ve dünyanın birçok ülkesi, Kıbrıs'ta Türkler'e yönelik katliamlara sessiz kalmış, Türkiye de bu katliamların önüne geçebilmek için barış harekatı düzenlemişti.

 

 

AA

Mavi Marmaraya misilleme mi
 // Yahya RAMİ
AİHM'in bu kararı, terörist devlet israil'in Türkiye'ye ödemek zorunda kaldığı tazminatın öcünü almak için verilmiş bir karar!.. "Güneyde sevdikleri bir ülkenin" gönlünü biraz olsun rahatlatacak olan bu AİHM kararı, Türkiye ve müslümanlara, "manidar" kin ve öfke dolu bir kısım "islam alimi" görünümlü çete liderlerini ve onun avanelerini de memnun etmiş olmalı!......
13 Mayıs 2014 Salı 09:19
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler