YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Davutoğlu'ndan HDP'li eski müftüye fetva sorusu
HDP'nin terör örgütü PKK'ya yönelik tavrına tepki gösteren Başbakan Davutoğlu, HDP'nin Diyarbakır Milletvekili olan eski müftü Erdoğmuş'a önemli bir soru yönelterek, "Bu terör saldırılarına fetva veriyor mu?" dedi.
Davutoğlu'ndan HDP'li eski müftüye fetva sorusu
04 Mart 2016 / 22:05 Güncelleme: 05 Mart 2016 / 08:50

Başbakan Ahmet Davutoğlu, İran ziyareti öncesi Ankara'da gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Başbakan Davutoğlu'nun açıklaması şöyle:

"Silopi'de eylem planı çerçevesinde önemli temaslarda bulunduk. Silopi'de eğitim normale dönmüş. Bunu gördük. Öğrenciler, İstiklal Marşı'nın 10 kıtasını sırayla okudu. Umudumuzu kaybetmememiz gerekiyor. Bu ülkedeki tüm vatandaşlarımız eşittir. Cizre ve Sur'da da Silopi'deki uygulamaların devam edileceğini belirtmek isterim. Bunun için gece-gündüz çalışacağım.

Doğu komşumuza ikili görüşme için İran'a ziyarete gidiyorum. İran'la ilişkilerimizin son 13 yılda ne kadar mesafe kaydettiğini herkes bilir. İran'ın önemli bir enerji üreticisi, Türkiye'nin önemli bir geçiş yolu olması önemli. Türkiye ile İran arasındaki görüşmelerimiz kapsamında planlamalar yapacağız. 2010 yılında nükleer müzakerelere katkıda bulunmuştur. Dost bir ülkenin yaptırımlara maruz kalmaması için, BM'de tutunduğumuz tutumu da bütün dünya biliyor. Şimdi İran'ın gerçekleştirdiği nükleer anlaşma bizi çok memnun etmiştir.

İran'dan güçlü mesajlar vereceğiz

Görüş ayrılıkları ülkeler arasında doğaldır. Dolayısıyla biz İran'la tarihi derinliğe sahibiz ve bu bağlamda düşüncelerimizi paylaşırız. İran'da kapsamlı değerlendirmelerde bulunacağız. Bölgesel gelişmeler bağlamında istişarelerimizin teyidi bağlamında güçlü mesajlar vereceğiz.

HDP vekiller sorumlu olmalı

HDP'li vekillerin Meclis'te bulunması sorumluluktur, sorumsuzluk değil. Bölge halkı bu provokasyonlara uymadı, çok teşekkür ediyorum. Fezleke konusunda gereken zamanda gerekeni yaparız. HDP'lilerle ilgili fezlekeleri Meclis'e göndereceğiz. Umarım HDP'li vekiller, dünyada hiçbir şekilde olmayacak bir tarzda teröre taviz konusunda bu durumlarını sürdürmezler. Eminim birçok HDP vekilleri de HDP'nin bu durumuna tepki gösterirler.

HDP'li eski müftü teröre fetva veriyor mu?

Bunları bir parti meselesi olarak görmemek lazım. HDP Milletvekili eski müftü Nimettullah Erdoğmuş, bu terör saldırılarına fetva veriyor mu? Alçakça bir saldırıdan sonra taziyeye giden Milletvekili ile yan yana oturmayı içlerine sindiriyorlar mı?

Terör eylemine bulaşan herkesi lanetliyorum."

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler